REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

Egzoszkielet w Klinicznym Szpitalu nr 2 w Rzeszowie wkrótce także dla dzieci. Za darmo

Dr hab. Mariusz Drużbicki z rzeszowskiego szpitala prezentuje egzoszkietet
EKSO to przenośny bioniczny szkielet mocowany na zewnątrz ciała pacjenta z niedowładem, który swoją energią wspomaga utracone funkcje nerwowo mięśniowe. Wkrótce ten innowacyjny model terapii będziemy mogli zaoferować także naszym młodym pacjentom – mówi dr hab. Mariusz Drużbicki. (Fot. Anna Moraniec)

Jako jedyna placówka na Podkarpaciu Kliniczny Szpital Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, od tego roku dysponuje egzoszkieletem dla dorosłych. Teraz taki sam, wysokospecjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, zakupił dla dzieci. To szansa dla małych pacjentów z niedowładem kończyn dolnych, np. po porażeniu mózgowo-rdzeniowym, może rdzeniowym zaniku mięśni (SMA) – mówi dr hab. Mariusz Drużbicki, kierownik Klinicznej Pracowni Fizjoterapii w szpitalu.

Co ważne KSW nr 2, jest drugim ośrodkiem w Polsce posiadającym egzoszkielet dla dzieci, i co ciekawe, drugim na Podkarpaciu. Pierwszy jest jednak w prywatnym ośrodku, gdzie rodzice muszą płacić kilka tysięcy za turnus.

– Urządzenie, bardzo innowacyjne, dotarło do nas parę dni temu, na początek sami musimy przejść szkolenia w jego użytkowaniu. Na pewno będzie nam pomocne w rehabilitacji chodu dzieci, które nigdy nie chodziły lub w wyniku choroby lub urazu, utraciły umiejętność chodu – mówi dr Mariusz Drużbicki.

Dotychczas egzoszkielet w Rzeszowie służył dorosłym

Dotychczas egzoszkielet służył dorosłym pacjentom rzeszowskiego szpitala. To osoby po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, ze stwardnieniem rozsianym, a także po uszkodzeniach rdzenia kręgowego.

– Egzoszkielet to inaczej robot wspomagający chód u osób, które z przyczyn chorobowych utraciły tę sprawność. Jego koszt to bagatela 850 tys. zł. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jedyny publiczny szpital w regionie możemy naszym pacjentom proponować tego typu rehabilitację, którą do tej pory można było wykonywać jedynie komercyjnie – mówi dr Drużbicki.

Jak podkreśla jednak, nie można powiedzieć, że bez egzoszkieletu nie będzie chodzenia.

– Równie skuteczna jest także fizjoterapia prowadzona w sposób tradycyjny. Ale coraz więcej badań udowadnia, że praca w egzoszkielecie przyśpiesza rehabilitację chorego. Dzięki niemu pacjent może wykonać dużo więcej powtórzeń chodu, w lepszym wzorcu. Jednocześnie ułatwia pracę fizjoterapeutom, bo trzeba wiedzieć, że praca z osobą z niedowładem, jest ciężką pracą fizyczną – dodaje.

Miał służyć żołnierzom, usprawnia chorych

Innowacyjne urządzenie w pierwotnej wersji zostało opracowane celem wzmocnienia siły mięśni i wytrzymałości żołnierzy. Obecnie EKSO zostało zmodyfikowane i wprowadzone na rynek jako urządzenie medyczne.

Egzoszkielet działa na zasadzie przenoszenia ciężaru ciała. Pacjent musi przenosić ciężar ciała w lewą stronę, żeby wyzwolić prawy krok i w prawą stronę, żeby wyzwolić lewy krok. Maszyna jest wyposażona w specjalny czujnik, który kontroluje biomechaniczną poprawność i symetryczność ruchów. W zależności od postępów leczenia, egzoszkielet może działać w kilku różnych programach.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin