Jesteśmy krok bliżej budowy Podkarpackiego Centrum Chorób Serca, które ma powstać jako przedłużenie budynku Kliniki Kardiochirurgii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Szpital podpisał właśnie umowę z firmą, mającą zaprojektować inwestycję.
Na opracowanie dokumentacji firma ma teraz 12 miesięcy, ale jeszcze w tym roku obiecała przedstawić wstępną koncepcję. Po otrzymaniu projektu w 2024 roku odbędzie się przetarg na wykonanie robót budowlanych. Całość, jeżeli nie będzie problemów ze znalezieniem wykonawcy, ma się zakończyć w 2026 roku. Wtedy także ma w Rzeszowie zacząć działać Podkarpackie Centrum Chorób Serca.
Szpital szacuje koszt inwestycji na kilkadziesiąt milionów złotych. Budowę centrum sfinansuje w całości Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Jest on dla szpitala przy Lwowskiej organem założycielskim i nadzoruje prace KSW nr 2. Dokładna kwota będzie znana po poznaniu kosztorysu projektu.
W Rzeszowie będzie więcej operacji i zabiegów na sercu
Potrzeba rozbudowy Kliniki Kardiochirurgii wynika z prozaicznego powodu, szpital musi wykonywać więcej operacji i zabiegów na sercu.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie jest dzisiaj najważniejszym ośrodkiem kardiochirurgii na Podkarpaciu. Poprzez rozbudowę szpital chce maksymalnie wykorzystać potencjał ludzki. Czyli lekarzy i inny świetnie wyszkolony personel, który od czasu otwarcia, w 2006 roku zyskał renomę w całej Polsce.
Lekarze z Rzeszowa wyspecjalizowali się w zabiegach z tzw. minidostępu. Czyli operacjach za robionych bez rozcinania mostka, z pomocą specjalnych manipulatorów poprzez kilkucentymetrowe nacięcia między żebrami. Od 10 lat są w tej dziedzinie krajowym liderem.
W szpitalu przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie wykonuje się też wszystkie operacje z zakresu kardiochirurgii dorosłych. W tym skomplikowane operacje pomostowania aortalno-wieńcowego w chorobie niedokrwiennej serca, czy operacje wymiany oraz plastyki zastawek serca (aortalnej, mitralnej i trójdzielnej).
Wykonywane są tu operacje wymiany aorty, leczone są też chirurgicznie zaburzenia rytmu serca, wady wrodzone u dorosłych, oraz nowotwory serca.