REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

Prokuratura umorzyła dochodzenie, ropczyckie pielęgniarki odwołują się do sądu

– Z uzasadnienia decyzji prokuratury wynika, że odniosła się tylko do jednego z czterech zarzutów, jakie zgłosiliśmy wobec dyrektora – tłumaczy Maria Golenia. (Fot. archiwum)

Uporczywe lub złośliwe naruszanie praw pracowniczych zarzuciły pielęgniarki dyrekcji ropczyckiego ZOZ. Prokuratura Rejonowa w Łańcucie postanowiła dochodzenie umorzyć „wobec stwierdzenia w czynie braku znamion czynu zabronionego”. Panie postanowiły odwołać się od tej decyzji do sądu.

Spór toczy się od połowy 2023 r., a zapoczątkowała go ustawa z 2022 r., nowelizująca sposób naliczania zasadniczego wynagrodzenia niektórych pracowników zawodów medycznych. Zmiana w ogromnym stopniu zaciążyła by na szpitalnych, i tak mocno zadłużonych budżetach. Dlatego dyrekcje wielu placówek w kraju próbowały ratować finanse przez redukcję zatrudnienia, ale też przez zmianę warunków pracy, głównie dla pielęgniarek.

Poszło nie tylko o kasę

W połowie maja ub. r. dyrekcja Szpitala Rejonowego w Sędziszowie Małopolskim miała poinformować związki zawodowe o planach wręczenia wypowiedzenia warunków umowy o pracę. To spotkało się z gwałtownym protestem tutejszych pielęgniarek.

Skala konfliktu wewnątrz załogi byłą tak duża, że powiatowi radni poświęcili mu specjalną sesję. Rozwiązania sporu nie znaleziono, fiaskiem zakończyły się też rozmowy dyrekcji sędziszowskiego szpitala z protestującymi. Panie, którym wręczono wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zdecydowały się oddać sprawę pod ocenę sądu.

Maria Golenia, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy ropczyckim ZOZ wspominała wówczas podczas konferencji prasowej, iż do pań, które zdecydowały się wystąpić do sądu, telefonowały pielęgniarki oddziałowe lub pracownica działu kadr z ostrzeżeniem, iż nie zostaną uwzględnione w grafikach dyżurów, jeśli nie wycofają swoich pozwów sądowych.

To byłą jedna z przyczyn, dla których panie postanowiły szukać sprawiedliwości w prokuraturze. W doniesieniu wspomniały też o tym, że pracownicom, którym wręczono wypowiedzenia warunków pracy przedstawiono nowe umowy, w których zakwalifikowano je do niewłaściwej grupy pracowniczej.  

I po sprawie?

Dochodzenia „w sprawie złośliwego lub uporczywego naruszania w okresie od lipca 2022 r. do sierpnia 2023 r. w Ropczycach, woj. podkarpackiego, praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy przez Dyrektora ZOZ w Ropczycach”  podjęła się Prokuratura Rejonowa w Łańcucie, by ostatecznie umorzyć je, nie dopatrując się w postępowaniu dyrekcji ZOZ znamion czynu zabronionego.

Taką decyzją śledczych oburzone są pielęgniarki sędziszowskiego szpitala.

– Z uzasadnienia decyzji prokuratury wynika, że odniosła się tylko do jednego z czterech zarzutów, jakie zgłosiliśmy wobec dyrektora – tłumaczy Maria Golenia. – Skoncentrowała się na aspekcie, który mówił o tym, dlaczego dyrektor nie wypłacił nam kwot wynikających z ustawy. W ogóle nie zajęto się zjawiskiem zastraszania nas, nie wpisywania do grafiku dyżurów i innymi rzeczami, o których wspominaliśmy w doniesieniu. Na takie postanowienie prokuratury zostało złożone zażalenie.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin