REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

Przełom w polskiej kardiochirurgii. Nowatorska operacja lekarzy z Rzeszowa

Fot. Anna Moraniec

Zespół kardiochirurgów z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, przeprowadził operację wymiany zastawki mitralnej. Wykorzystali przy tym najnowszą generację zastawki, która wykazuje dłuższą trwałość w porównaniu do poprzednich modeli. Operacja ta stanowi przełom w polskiej kardiochirurgii, otwierając nowe możliwości leczenia dla pacjentów cierpiących na wady zastawkowe serca.

Rozwój kardiochirurgii małoinwazyjnej otworzył nowe horyzonty w leczeniu chorób zastawkowych serca, które stanowią wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Jedną z najczęstszych nabytych wad zastawkowych jest niedomykalność zastawki mitralnej, wymagająca precyzyjnej interwencji chirurgicznej. Tradycyjne metody chirurgicznego leczenia wad zastawkowych serca, takie jak sternotomia, czyli przecięcie mostka, od lat ewoluują w kierunku coraz mniej inwazyjnych procedur. W ostatnich latach, chirurgia naprawcza zastawki mitralnej z mini-dostępu stała się uznaną metodą, umożliwiającą precyzyjne operacje bez konieczności otwierania klatki piersiowej w sposób tradycyjny.

Rzeszowska kardiochirurgia jedną z najlepszych w kraju

W Polsce, rzeszowska Klinika Kardiochirurgii odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu nowoczesnych technik chirurgicznego leczenia wad zastawkowych serca. Niemal połowa operacji na zastawkach mitralnej i trójdzielnej z mini dostępu w kraju przeprowadzana jest właśnie w tej placówce. Profesor Kazimierz Widenka, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Rzeszowie, zauważa, że mimo wyjątkowych sukcesów i ciągłego rozwoju tej dziedziny medycyny, młodzi lekarze niechętnie wybierają tę właśnie specjalizację. A szkoda, bo praca kardiochirurga może przynosić nie tylko satysfakcję zawodową, ale i szybkie efekty, wręcz spektakularne powrotu do zdrowia. Przede wszystkim pozwala bowiem na ratowanie życia setek tysięcy osób.

Pacjentką tego wyjątkowego zabiegu, trwającego ponad 4 godziny, była 70-letnia kobieta. Dlaczego pierwszy zabieg z użyciem tej unikatowej zastawki wykonano właśnie w Rzeszowie?

Jak tłumaczy profesor Widenka, firma która wprowadza tę zastawkę na rynek wybrała ich ośrodek do wykonania tego zabiegu, bo specjalizują się w operacjach wad zastawkowych, szczególnie właśnie w operacjach z minidostępu. Te operacje są i będą wykonywane jednak w całej Polsce.

Rzeszowski ośrodek stawiając od początku powstania na terapie małoinwazyjne ma w planach utworzenie Podkarpackiego Centrum Chorób Serca. Dzięki temu pacjenci z Podkarpacia znajdą opiekę w wysoko wyspecjalizowanym ośrodku.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin