Fundacja „Mówisz-Masz” przygotowała akcję „Jasielskie Pudełko Życia”. Skierowała ją do seniorów, osób samotnych, a także dla opiekunów tych osób. Jej celem jest pomoc w sytuacji, gdy służby medyczne muszą szybko reagować, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze może opóźnić akcję.
W środku „Pudełka Życia” znajduje się dwustronna karta informacyjna, która jest kluczem do przeprowadzenia prawidłowej akcji ratunkowej. Do pakietu dołączono magnes, który należy przykleić na drzwiach lodówki. Pudełko z wypełnioną ankietą należy położyć na górnej półce w drzwiach lodówki.
Ważne wskazówki dla ratowników
Kartę należy wypełnić drukowanymi literami. Informacje w niej zawarte muszą mieć wiarygodny charakter. Składa się ona z części medycznej i społecznej. Pierwsza część ma za zadanie poinformować ratowników o stanie zdrowia poszkodowanego. Pojawiają się w niej informacje o chorobach, alergiach, operacjach przebytych przez pacjenta. Zawiera także listę leków przez niego przyjmowanych. Wszystko to powinno być potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza rodzinnego.
Druga strona karty nazywana jest ankietą społeczną. Dzięki niej ratownicy i lekarze wiedzą, z kim w razie potrzeby się kontaktować, komu przekazać klucze od mieszkania, a także kto przejmie opiekę nad ewentualnym zwierzęciem poszkodowanego.
Mówisz – Masz
Akcję „Jasielskie Pudełko Życia” przygotowała Fundacja „Mówisz-Masz”. Pakiety rozdaje bezpłatnie. Póki co, pudełko trafiło do ponad 60 członków Klubu Seniora Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Następną grupą seniorów, którzy w Jaśle dostaną „Pudełka Życia” będą uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Fundacja zapewnia, że wystarczy im pudełek dla wszystkich chętnych.
Fundacja przygotowała akcję w porozumieniu ze Szpitalem Specjalistycznym w Jaśle i Pogotowiem Ratunkowym w Krośnie, które obsługuje powiat jasielski.