Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Stosowali żel na powiększenie piersi, wiedząc, że został wycofany z obrotu

powikłania wywołane podaniem żelu obejmowały stany zapalne, bolesność, stwardnienia, zwłóknienia, opuchlizny, deformacje, migrację żelu po ciele. (Fot. Archiwum RPP)

Produkt Aquafilling Bodyline był przez kilka lat stosowany do „modelowania niedoskonałości ciała”, w szczególności powiększania piersi. Niestety, u setek kobiet, które poddały się tym zabiegom, doszło do bardzo poważnych komplikacji.

Wg opinii konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii plastycznej, sporządzonej na wniosek rzecznika Praw Pacjenta, powikłania wywołane podaniem żelu obejmowały stany zapalne, bolesność, stwardnienia, zwłóknienia, opuchlizny, deformacje, migrację żelu po ciele. W niektórych przypadkach konieczna okazała się amputacja piersi.

Pisaliśmy o tym już w czerwcu 2019 r., gdy pacjentki zaczęły ostrzegać się wzajemnie o konsekwencjach zabiegów w internecie. Okazuje się, że do tej pory RPP walczy z poszkodowanymi o odszkodowania.

Żel stosowali nawet dentyści

Co gorsza, zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu, były oferowane przez lekarzy różnych specjalności, w tym nawet dentystów (którym prawo wprost zabrania udzielać świadczeń poza obrębem jamy ustnej i twarzoczaszki). Jak się jednak okazało, wyrób ten zawierał poliakrylamid, którego szkodliwość dla organizmu ludzkiego była znana od dawna.

Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić skuteczne wsparcie prawne wszystkim pacjentkom pokrzywdzonym na skutek zastosowania tej niebezpiecznej metody. Każda z poszkodowanych może liczyć na pomoc Rzecznika w dochodzeniu odszkodowania, niezbędnego w dalszych staraniach o dojście do zdrowia

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik Praw Pacjenta

W 2020 r. prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stwierdził, że produkt zagraża życiu i zdrowiu oraz nakazał jego wycofanie z obrotu. Wszczęte zostało też szeroko zakrojone śledztwo w tej sprawie.

Zespół radców prawnych z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, z dużym doświadczeniem w tematyce błędów medycznych, przeanalizował dotąd kilkadziesiąt spraw, z którymi zwróciły się do rzecznika poszkodowane pacjentki.

W 13 przypadkach rzecznik wstąpił na prawach prokuratora do toczących się w całej Polsce postępowań cywilnych. Do 5 podmiotów leczniczych, które stosowały tego typu zabiegi, skierował przedsądowe wezwania do zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych. W pierwszej ze spraw wniósł powództwo do sądu o zapłatę wysokiej kwoty.

– Skala tego problemu jest niepokojąco duża, bo zdarzenia niepożądane dotyczące Aquafilling były przez lata ukrywane. Dzięki temu kwitł biznes z tym związany, niestety kosztem pacjentów. To tylko potwierdza, jak bardzo potrzebna jest przygotowywana obecnie zmiana przepisów, która zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość usług medycznych – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik Praw Pacjenta.

W 5 sprawach z udziałem rzecznika doszło już do zawarcia ugód z lekarzami. Ich odpowiedzialność wiąże się nie tylko z samym zastosowaniem niebezpiecznego produktu, ale też wprowadzeniem pacjentek w błąd, co do braku ryzyka powikłań oraz nieprawidłowościami w sprawowanej nad nimi opiece. W kolejnych kilkunastu sprawach pozostajemy w stałym kontakcie z poszkodowanymi, by móc udzielić im pomocy przed sądem w dogodnym dla nich momencie.

__________

Każdy może skierować do rzecznika Praw Pacjenta wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i zbadanie sprawy dotyczącej naruszenia praw pacjenta (więcej informacji na www.gov.pl). Poszkodowani mogą też zwrócić się do rzecznika z prośbą o udział w już toczącym się postępowaniu cywilnym dotyczącym naruszenia praw pacjenta albo o wytoczenie na jego rzecz powództwa. W przypadku pytań można się kontaktować z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800-190-590.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin