REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 30 czerwca 2024

Trzy zawodniczki amp futbolu z Ukrainy odebrały w Rzeszowie komfortowe protezy

Dwie ukraińskie kobiety oraz lekarze z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych
Liudmyla (z prawej) i Natalia po odbiorze nowych protez w Rzeszowskich Zakładach Ortopedycznych. (Fot. archiwum RZO)

Są w różnym wieku, pochodzą z różnych stron Ukrainy. Łączy je brak kończyny i pasja do kopania piłki. Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne wyszły naprzeciw ich potrzebom i wykonały im komfortowe i co ważne, darmowe protezy.

Wszystko zaczęło się od czasu, gdy ukraińska reprezentacja kobiet w amp futbolu została zaproszona do Rzeszowa na treningi i mecz sparingowy przez drużynę amp futbolu Stal Rzeszów. To właśnie wtedy zakłady zaoferowały pomoc pięciu kobietom, z których trzy wymagały całkowitej wymiany protez.

Dodajmy, że amp futbol to gra w piłkę nożną. Tyle że w wykonaniu zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej.

Łączy je pasja do piłki nożnej

Tetiana z Winnicy jest studentką II roku na wydziale zarządzania. Jej pasją jest piłka nożna, mimo że od urodzenia nie ma kończyny.

– W przeciwieństwie do poprzedniej protezy wykonanej na Ukrainie, która była bardzo niewygodna, ta nowa sprawia, że poruszanie się staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe. Chciałabym serdecznie podziękować za ten dar – mówi 18-letnia Tetiana.

Liudmyla z Energodaru, w obwódzie zaporoskim, która po ucieczce z rodzinnego miasta dotarła z córką do Czerniowiec gdzie mieszkają w schronisku dla uchodźców, protezę ma już od ponad 20 lat, co skutkowało ranami i obrzękami.

– Teraz, dzięki nowoczesnej protezie, moje życie nabrało zupełnie nowego wymiaru. Cieszę się ogromnie. Mogę poruszać się z łatwością, bez bólu i otarć. Serdecznie dziękuję na nowej protezie mogę dołączyć do reprezentacji Ukrainy w amp futbolu – mówi 45-latka.

Z kolei Natalia pochodzi z Mariupola, skąd uciekła 30 marca 2022 roku. Przyjechała do Lwowa, a jako że jest prawnikiem udziela pomocy prawnej kobietom ze schroniska. W styczniu miała pęknięcie tętnicy udowej w wyniku czego amputowano jej kończynę. Swoją przygodę z piłką nożną zaczęła niedawno, ale bardzo jej się to podoba. W Ukrainie miała już 5 protez, ale żadna nie była komfortowa.

– W Rzeszowskich Zakładach Ortopedycznych zrobiono mi protezę o jakiej marzyłam, z miękką wkładką, z płyty termoplastycznej. Bardzo dziękuję – mówi 47-letnia kobieta.

Cieszy ich niesienie pomocy

– Byliśmy trzy razy we Lwowie i widzieliśmy słabą jakość wykonywanych tam protez. Kiedy drużyna amp futbolu przyjechała do Rzeszowa nie zastanawiając się długo zaoferowaliśmy Paniom bezpłatne konsultacje dotyczące sprawdzenia ustawienia protez. Nasi technicy z dużym zaangażowaniem podjęli temat – mówi Mariusz Grela z RZO.

Podczas spotkania technicy wykorzystali urządzenie „lasar posture” firmy Otto Bock, które pomaga w dobrym ustawieniu protezy. Tu należy dodać, że jeżeli proteza jest źle ustawiona to nie da się prawidłowo na niej chodzić.

– Na konsultację przyjechało pięć pań. Dwóm pomogliśmy od razu i po ustawieniu protezy zaczęły lepiej chodzić. Od pozostałych pań pobraliśmy miarę i zaoferowaliśmy wykonanie nowych protez. Końcem listopada panie odwiedziły nas ponownie. Zgodnie z polską gościnnością w czasie dwudniowego pobytu zapewniliśmy im transport, hotel i opiekę. Dopasowaliśmy nowe protezy. Radość była po obu stronach – dodaje Grela.

_____

ZOBACZ TEŻ: Filip, mimo protezy, zdobywa góry. Dzięki technikom z Rzeszowa

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin