REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 9 grudnia 2024

W Rzeszowie wszczepiają porty naczyniowe, by oszczędzić chorym wkłuć

Operacja w szpitalu uniwersyteckim w Rzeszowie
Zabieg wszczepienia portu naczyniowego przeprowadzają lekarze szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie. Odbywa się to w ramach procedury chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. Trwa mniej niż godzinę. (Fot. archiwum rzeszowskiego szpitala)

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie wszczepiają pacjentom porty naczyniowe. To wszczepialny pod skórę system, umożliwiający długoterminowy i łatwy dostęp do dużej żyły centralnej.

Port naczyniowy składa się z komory wyposażonej w samouszczelniającą się membranę i połączonego z nią cewnika. U pacjentów onkologicznych można go stosować do podawania leków w postaci pojedynczych wstrzyknięć, krótko lub długotrwałych wlewów chemioterapii, pobierania krwi czy w opiece paliatywnej.

– Długoterminowe porty dożylne zaleca się stosować szczególnie u chorych na nowotwór, którzy są poddawani chemioterapii z powodu stosowania drażniących preparatów oraz występowania ostrych odczynów naczyniowych na podawane leki – tłumaczy lek. Jakub Nicpoń, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dyrektor ZOZ w Leżajsku: rząd dąży do upadku szpitali!

– Port naczyniowy zmniejsza liczbę wkłuć do żyły. Minimalizuje też ryzyko uszkodzenia naczyń związanych z przyjmowaniem leków przeciwnowotworowych. Nie ogranicza przy tym pacjenta i jest niewidoczny w życiu codziennym. Może być używany przez wiele lat i zostać usunięty, gdy już nie będzie potrzebny – dodaje lek. Mariusz Jednakiewicz, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w USK w Rzeszowie. 

Szpitala uniwersytecki w Rzeszowie współpracuje z wieloma ośrodkami

Zabieg implantacji portu naczyniowego przeprowadzany jest w Rzeszowie w ramach procedury chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa mniej niż godzinę. Ryzyko rozwoju zakażenia jest bardzo małe, gdyż port naczyniowy jest całkowicie wszczepiany pod skórę.

Wszczepień dokonuje się w ramach Centralnej Pracowni Implantacji Dostępów Naczyniowych Długoterminowych w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Przez blisko 7 lat, wykonano już około 5000 zabiegów: implantacji portów naczyniowych do chemioterapii, cewników Broviac do żywienia pozajelitowego oraz cewników permanentnych do hemodializy.

Pracownia szpitala uniwersyteckiego współpracuje między innymi z:

  • Kliniką Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Onkologii Ginekologicznej,
  • Kliniką Hematologii,
  • Klinicznym Oddziałem Chemioterapii Dziennej oraz z Kliniką Nefrologii USK w Rzeszowie,
  • a także z placówkami prywatnymi, w których wykonuje się świadczenia onkologiczne.

– Doświadczenie oraz zaangażowanie lekarzy i pielęgniarek zespołu oraz współpraca z lekarzami onkologami i nefrologami, pozwala mieszkańcom województwa podkarpackiego na szybki dostęp do technik usprawniających proces leczniczy – twierdzi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin