REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 listopada 2024

W szpitalu Pro-Familia usuwają ból kręgosłupa bez wielkich cięć

Zabieg trwa ok. godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – w zależności od położenia przepukliny. (Fot. Archiwum szpitala Pro-Familia)

Szybki powrót do zdrowia i codziennej aktywności, krótki pobyt w szpitalu, zminimalizowane ryzyko powikłań. W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, od kilku miesięcy działa oddział chirurgii kręgosłupa zapewniający pacjentom dostęp do najmniej inwazyjnych technik stosowanych obecnie w chirurgii kręgosłupa. Teraz zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ.

– Małoinwazyjne operacje kręgosłupa to przede wszystkim mniejsze ryzyko powikłań, mniejsze dolegliwości bólowe, a także szybsza rekonwalescencja i powrót do codziennych aktywności. Choć nasz oddział działa zaledwie kilka miesięcy, w tym czasie specjaliści przeprowadzili blisko 50 operacji. Zainteresowanie jest ogromne. To dowodzi, że problemy z kręgosłupem to plaga naszych czasów – to choroba społeczna, która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Będziemy robić wszystko, aby to zmienić – informuje Radosław Skiba, dyrektor szpitala Pro-Familia w Rzeszowie.

I dodaje, że zaczynają współpracę w zakresie chirurgii kręgosłupa z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Co prawda, na ten moment kontrakt nie zabezpieczy potrzeb wszystkich chętnych. Ale to dobry początek, szczególnie, że od ponad dwóch lat w naszym szpitalu funkcjonuje oddział ortopedii dziecięcej. To daje nam możliwość, aby zapewniać w zakresie chirurgii kręgosłupa opiekę również dzieciom – dodaje dyrektor.

Do kręgosłupa przez małe nacięcie

W ramach oddziału chirurgii kręgosłupa specjaliści z Pro-Familii stosują małoinwazyjne techniki operacyjne, m.in endoskopową chirurgię kręgosłupa. Zabieg wykonuje się przez niewielkie (ok. 1 cm) nacięcie skóry, przez które do ciała pacjenta wprowadzany jest endoskop połączony z kamerą.

– Kamera umożliwia nam lepszą wizualizację operowanego miejsca poprzez powiększenie najdrobniejszych szczegółów. Operator używając mikronarzędzi usuwa masy wpadniętego dysku, odbarczając jednocześnie podrażniony nerw. Zabieg trwa ok. godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – w zależności od położenia przepukliny – wyjaśnia dr Robert Konior, specjalista neurochirurgii.

– Z wykorzystaniem małoinwazyjnych metod przy użyciu specjalistycznego mikroskopu, wykonujemy zabiegi odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, a także procedury przeciwbólowe, takie jak termolezja czy blokady przeciwbólowe – wylicza dr Marcin Czternastek, specjalista neurochirurgii.

Na konsultacje zgłaszają się np. pacjenci, którzy cierpią przez wiele miesięcy z powodu przepukliny jądra miażdżystego w odcinku szyjnym lub lędźwiowym. W takich przypadkach operacja trwa nieco ponad godzinę, a tuż po jej zakończeniu pacjent uzyskuje remisję dolegliwości bólowych. Po kilku godzinach wraca do samodzielności. Powrót do codziennych aktywności zwykle jest szybszy niż w przypadku tradycyjnych operacji, nawet o kilka tygodni.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin