REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 2 lipca 2024

Zakażenia bakterią Legionella na Podkarpaciu. Co było źródłem choroby?

dłonie pod wodą z kranu Legionella na Podkarpaciu dochodzenie sanepidu i prokuratury
Pierwsze zachorowania miały miejsce już 30 lipca br., natomiast szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12 – 16 sierpnia. Do 26 września na Podkarpaciu potwierdzono 165 zakażeń bakterią Legionella pneumophila. Zmarło 25 osób. (Fot. Super Nowości)

Po ponad dwóch miesiącach od zdiagnozowania pierwszych zakażeń bakterią Legionella pneumophila na Podkarpaciu, sanepid opublikował wstępne wyniki dochodzenia. Śledztwo prowadzi też Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

Prawdopodobnym potencjalnym źródłem zakażenia choroby legionistów mogły być instalacje wewnętrzne budynków mieszkalnych i mieszkań z ciepłą wodą. Analiza przeprowadzonych wywiadów wykazała duże zróżnicowanie wśród osób, które zachorowały.

– To były osoby aktywne zawodowo, ale także emeryci i renciści, osoby bezrobotne, a część osób nie opuszczała swojego miejsca zamieszkania – informuje dr Adam Sidor, podkarpacki wojewódzki inspektor sanitarny.

Podkreślił jednak, że dochodzenie epidemiologiczne jeszcze nie zostało zakończone. Jak tłumaczy w komunikacie inspektor, w wodzie, która płynie instalacją do mieszkań, legionella ma sprzyjające warunki do rozwoju.

Jest tam bowiem ograniczona cyrkulacja wody, co w połączeniu ze zużytą instalacją sanitarną i obecnością na niej osadów kamiennych tworzy dla niej idealny klimat.

– Duża wilgotność połączona z wysoką temperaturą powietrza mogły wpływać na powstawanie bioaerozoli w mieszkaniach – wyjaśnił Adam Sidor.

Zakażenia legionellą zaczęły się w połowie sierpnia

Informacje o pierwszych zakażeniach legionellą rzeszowski sanepid otrzymał 17 sierpnia br. Dzień później (18 sierpnia) rozpoczęło się dochodzenie epidemiologiczne, które miało wykryć źródło zakażenia legionellozą. Sanepid pobrał pierwsze próbki z miejskiego wodociągu oraz z domów i mieszkań osób zakażonych.

W kolejnych dniach, w związku z rosnącą liczbą zakażeń i ofiar śmiertelnych bakterii, miasto powołało sztab kryzysowy, wyłączyło fontanny i poidełka. W ostatni weekend sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadziło dezynfekcję sieci wodociągowej. Choć pierwsze podejrzenia padły właśnie na miejski wodociąg, że może być źródłem zakażeń, badania próbek wody tego nie potwierdziły.

Z ustaleń sanepidu wynika, że pierwsze zachorowania miały miejsce już 30 lipca br., natomiast szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12 – 16 sierpnia. Do 26 września, kiedy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała ostatni komunikat, potwierdzono 165 zakażeń bakterią Legionella pneumophila, najwięcej w Rzeszowie – 113 i w powiecie rzeszowskim – 38. Pozostałe przypadki zachorowań na legionellozę dotyczą innych powiatów.

Od wybuchu epidemii, zmarło 25 osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią -12 kobiet i 13 mężczyzn, w wieku 53-98 lat. Wszystkie te osoby leczyły się też na inne choroby.

Bakteria Legionella pneumophila wywołuje chorobę, która jest nazywana legionellozą lub chorobą legionistów. Szczególnie niebezpieczna jest dla osób z obniżoną odpornością. Chorobą nie można zarazić się od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

Do 28 września sanepid pobrał 266 próbek wody ciepłej i zimnej w obiektach użyteczności publicznej, w domach chorych oraz punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą.

Dochodzenie epidemiologiczne obejmowało również badania genetyczne próbek pobranych od osób chorych i przebywających szpitalach.

– Dodatkowym elementem, o które rozszerzono dochodzenie epidemiologiczne, jest zużycie wody z poszczególnych odcinków sieci wodociągowej na terenie miasta Rzeszowa i okolic w czasie występowania choroby legionistów, w porównaniu z latami ubiegłymi – przekazał Adam Sidor.

Sprawę bada też prokuratura

Sprawą zbiorowego zakażenia legionellą pod koniec sierpnia zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Następnie przejęła je Prokuratura Okręgowa. Śledztwo zostało wszczęte z art. 165 § 1 i 3 kodeksu karnego. Dotyczy możliwości „sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej w związku z występowaniem legionelli”.

Przestępstwo zagrożone jest karą do 15 lat więzienia. Ma potrwać do końca listopada, ale może zostać przedłużone.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin