
Influenza, miocarditis… czyli o tym, co kryją przedwojenne księgi zgonów gminy żydowskiej w Rzeszowie. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Martą Wójcik – przewodniczką i pasjonatką historii Rzeszowa, które odbędzie się 16 czerwca o godz. 17.00 w Bibliotece, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.
Marta Wójcik – archeolożka, przewodniczka miejska i badaczka historii rzeszowskich Żydów, związaną zawodowo z Urzędem Miasta Rzeszowa. Od 2016 roku inicjuje i prowadzi spacery „Śladami rzeszowskich Żydów”, współtworzy wystawy oraz organizuje działania edukacyjne i upamiętniające, szczególnie wokół żydowskich cmentarzy w Rzeszowie. Jej działalność na rzecz ochrony pamięci i dziedzictwa żydowskiego została w 2025 roku uhonorowana odznaczeniem Żydowskiego Muzeum Galicja „Chroniąc pamięć”.
