REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Bernardyni oddają Pomnik Walk Rewolucyjnych. Ale nie miastu!

Pomnik czynu rewolucyjnego w Rzeszowie w jesiennych barwach
Najsłynniejszy rzeszowski pomnik od dłuższego czasu jest w fatalnym stanie (Fot. Archiwum)

Ojcowie Bernardyni zdecydowali, że nie przekażą miastu Pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie. Jego nowym właścicielem ma być Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia. Taką informację przekazuje rzecznik zakonu o. Alojzy Garbarz. Od kilku lat o odzyskanie tego monumentu starały się władze samorządowe stolicy Podkarpacia.

Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie stoi od pół wieku. Od lat wywołuje spory i dyskusje. Monument ma swoich zwolenników i przeciwników. Za jego usunięciem opowiada się m.in. Instytut Pamięci Narodowej, powołując się na ustawę dekomunizacyjną. Natomiast wielu mieszkańców Rzeszowa przekonuje, że powinien pozostać, bo jest wizytówką miasta oraz świadectwem historii.

Od blisko 20 lat należy do Bernardynów

Od 2006 roku pomnik należy do Bernardynów, którzy przejęli go od miasta za symboliczną złotówkę. Monument jest w bardzo złym stanie technicznym. Władze miasta chciały go odzyskać oraz wyremontować. Jednak samorząd nie będzie właścicielem pomnika, bo decyzję do kogo trafi podjął Zarząd Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Rzecznik zakonu, o. Alojzy Garbarz poinformował, że monument nieodpłatnie przekazany będzie Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia.

Zakonnicy: – Nie chcemy być stroną w sporze

Bernardyni uzasadniają to tym, że:

„Nie chcą być stroną w sporze wokół kwestii historycznych i politycznych”

I jak wskazują nie mają pieniędzy ani na odnowienie, ani na wyburzenie pomnika. Pomnik został postawiony przez władze PRL na terenie ogrodu klasztornego, zawłaszczonego po II wojnie światowej, w czasie komunistycznych rządów.

Budowę pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie zlecił I sekretarz KW PZPR Władysław Kruczek. Prace rozpoczęły się w 1967 r. i trwały do 1974 r. Jedna z rzeźb przedstawia „Nike” – boginię zwycięstwa, a druga – robotnika, chłopa i żołnierza. Autorem monumentu jest pochodzący z dawnego woj. rzeszowskiego prof. Marian Konieczny. Pomnik nie jest wpisany do rejestru zabytków.

Stowarzyszenie: – Trzeba zabezpieczyć pomnik przed katastrofą budowlaną 

Rzecznik zakonu poinformował, że:

„Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru”.

Zakonnik dodał, iż decyzja ta wynika ze sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc. Przedstawiciele Stowarzyszenia chcą po przejęciu pomnika zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i zabezpieczyć poszczególne elementy przed katastrofą budowlaną.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin