Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 29 lutego 2024

Bernardyni nie chcą remontować Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Mają czas do 24 lutego

Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie zimą
Telenowela pt. „Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie” ciągnie się już latami. Co gorsza, jej końca póki co nie widać… (Fot. Jan Budz)

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie od kilku miesięcy ogrodzony jest płotem. To dlatego, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego stwierdził jego zły stan. I nałożył na właściciela działki, na której stoi – zakon ojców bernardynów – obowiązek naprawy. Zakon jednak odwołał się od tej decyzji do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i ani myśli wydawać na remont choćby złotówki. Skarga została jednak oddalona.

Bernardyni swoje odwołanie tłumaczyli tym, że pomnik nadaje się bardziej do rozbiórki, niż remontu. 7 listopada 2023 r. ich skarga została oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Teraz upubliczniono uzasadnienie od wyroku.

Remont czyli samowola?

Na po powołują się prawnicy zakonników? M.in. na to, że nie ma nigdzie dokumentacji pomnika. A w związku z tym jakakolwiek zmiana w jego obrębie, mogłaby zostać uznana za… samowolę budowlaną. Nie ma bowiem gwarancji, że dokonane remonty, zostaną wykonany zgodnie z projektem monumentu.

Ten argument sąd punktuje tak:

– Brak dokumentacji w tym zakresie nie może stanowić podstaw do ferowania poglądu o jego realizacji w warunkach samowoli budowlanej, a tym bardziej do odstąpienia przez organ od prowadzenia postępowania na podstawie art. 66. Ustawy o prawie budowlanym. W sytuacji stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego i zagrożenia bezpieczeństwa – opiniuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Widok na największy pomnik w Rzeszowie od strony ogrodów bernardynów
Na razie pomnik, jak stał, tak stoi. I żadnych prac od czasu wydania wyroku nie widać… (Fot. Jan Budz)

Co ma ideologia do stanu technicznego?

Inny argument, który został podniesiony, to fakt, że Państwowy Inspektorat Budowlany w swojej decyzji nie wziął pod uwagę, że rzeszowski pomnik jest objęty decyzją wojewody (poprzedzoną opinią IPN-u) o usunięciu go z przestrzeni miejskiej. To ze względu na ustawę dekomunizacją.

Ten argument, zdaniem sędziów kompletnie nie ma zastosowania, ponieważ decyzja PWINB dotyczy spraw technicznych, nie ideologicznych. A w ogóle to ani wojewoda podkarpacki, ani Instytutu Pamięci Narodowej „nie mają statusu strony postępowania wynikającego z interesu prawnego wywodzonego z przepisów prawa materialnego”.

Stan techniczny mocowań miedzianych emblematów na pomniku, zdaniem skarżących.. uniemożliwia ich naprawę. Co więcej, bernardyni bronią się, że kiedy przejmowali oni w 2006 r. pomnik od miasta Rzeszowa, to monument był „poważnie zdewastowany i już wtedy groził katastrofą budowlaną”.

Zresztą przejęta działka, graniczy z działkami Gminy Miasta Rzeszów. Granica między działkami przebiega w „po krawędzi pomnika”. A więc i miasto powinno dołożyć się do remontu monumentu.

Czy ten pomnik w ogóle opłaca się remontować?

Na końcu jednak bernardyni nie widzą sensu w remontowaniu pomnika, który słono by kosztował. Organy powinny rozważyć „czy istnieją racjonalne i sensowe przesłanki do dalszego utrzymywania i funkcjonowania pomnika w przestrzeni publicznej. Wszelkie prace budowlane przy pomniku związane są niewątpliwie z ponoszeniem znacznych kosztów materialnych i użyciem stosownych urządzeń technicznych” – wskazują w swojej skardze.

Na mocy powyższych decyzji organu I i II instancji nakazano więc usunąć w terminie do 24 lutego 2024 r. nieprawidłowości w stanie technicznym pomnika poprzez naprawienie ubytków w spoinach łączących elementy prefabrykowane konstrukcyjne słupów […], naprawienie miejscowych uszkodzeń otuliny betonowej zbrojenia płaszcza żelbetowego, naprawienie uszkodzonych blach oraz naprawienie kształtowników stalowych rusztu i elementów łącznikowych mocujących […] z blachy do betonu.

Czy tak się stanie? Na razie pomnik, jak stał, tak stoi. I żadnych prac od czasu wydania wyroku nie widać…

_____

POLECAMY: Mieszkańcy Rzeszowa pytają: co wam przeszkadza ten pomnik?

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin