Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Biała sobota poświęcona rakowi prostaty i jąder. USK zaprasza na darmowe badania

Plakat zapraszający mężczyzn na bezpłatne badania
W najbliższą sobotę w USK w Rzeszowie, będzie można skorzystać z badań diagnostycznych raka gruczołu krokowego.

Listopad to miesiąc, w którym uwagę zwraca się na męskie nowotwory, a szczególnie na raka prostaty i raka jąder. Stąd w najbliższą sobotę Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie zaprasza na badania i konsultacje. Dotyczyć będą wczesnej diagnostyki i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego. A Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas przedstawi podstawy profilaktyki raka jądra i przygotuje upominki.

Prostata, to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje dyskomfort m.in. w postaci uczucia parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu i zaburzenia erekcji. To jedno z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego u mężczyzn.

Innym bardziej niebezpiecznym schorzeniem jest nowotwór gruczołu krokowego. Choroba, która przez długi czas może przebiegać bezobjawowo nawet w fazie zaawansowanej. Często dopiero tak niepokojące sygnały jak obecność krwi w moczu, nasieniu, bóle w okolicy krocza czy zatrzymanie moczu, skłaniają do wizyty u lekarza. Choroba ta powstaje niezależnie od łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Dlatego też pacjenci leczeni z powodu łagodnego rozrostu krokowego, muszą się okresowo kontrolować, ponieważ nie ma leków, które by zapobiegły wystąpieniu raka gruczołu krokowego.

– Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, specjalista urolog, dyrektor USK w Rzeszowie. – Aż 10 procent panów po 50 roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby. A z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. W 2022 roku, w Polsce było ponad 19 tysięcy rozpoznań. Stawia to tę chorobę na pierwszym miejscu wśród nowotworów u mężczyzn.

Rak prostaty. Bezpłatne badania w Rzeszowie

Wczesne wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii, dlatego tak ważna jest aktywna profilaktyka. Aby zmniejszyć szanse na zachorowanie wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty – PSA. Obecnie pomiar PSA znajduje się w pakiecie badań, które nieodpłatnie i szybko można zrealizować ramach programu Profilaktyka 40 Plus.

Już 18 listopada, w godzinach od 9 do 13, w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie, będzie można skorzystać z badań diagnostycznych raka gruczołu krokowego. Konsultacje prowadzić będą lekarze urolozy. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 17 866-62-68.

_____

WAŻNE:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin