REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Bieszczadzki Park Narodowy ostrzega! Lisy pogryzły turystów

Władze parku w komunikacie podają, że „zsynantropizowane lisy, przyzwyczajone do dokarmiania podchodzą coraz bliżej ludzi i mogą powodować zagrożenie ze względu na to, że bywają nosicielami wścieklizny”. (Fot. Facebook BPN)

„Szanowni Turyści! W ostatnich dniach doszło do pogryzienia przez lisy dwóch turystów w rejonie Przełęczy Orłowicza. Upraszamy o bezwzględne przestrzeganie zasady nie dokarmiania zwierząt, w szczególności lisów” – czytamy na Facebooku BPN.

Władze parku w komunikacie podają, że „zsynantropizowane lisy, przyzwyczajone do dokarmiania podchodzą coraz bliżej ludzi i mogą powodować zagrożenie ze względu na to, że bywają nosicielami wścieklizny”.

Szczególny apel kierują do rodziców i opiekunów. „Prosimy zwracajcie szczególną uwagę na dzieci, aby nie podawały zwierzętom żadnych pokarmów i nie zbliżały się do nich”. Podkreślają by w przypadku pogryzienia przez lisa koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Akcje szczepień zmniejsza zagrożenie, ale nie niweluje

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o organizowanych akcjach szczepienia lisów. Do mieszkańców objętych procedurą województw wysyłane są alerty, a szczepionki zrzucane są z samolotów. Akcje na pewno zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, to nie niwelują go zupełnie. Stąd też apel BPN.

Lisy wchodzą nawet do miast

W Polsce żyje około 200 tys. lisów. Można je spotkać w lasach, na polach, łąkach i blisko zbiorników wodnych. Duża liczebność gatunku wynika z braku bezpośredniego zagrożenia dla tych stworzeń. Jedynym drapieżnikiem, jaki zagraża lisowi, jest… człowiek. W związku z tym zwierzęta te rozmnażają się dosyć swobodnie i w poszukiwaniu łatwego do zdobycia pożywienia wchodzą nawet do miast.

Lis jest w Polsce rezerwuarem wścieklizny

Choroba ta jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, która wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon ok. 60 tys. osób, głównie w Azji i Afryce.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin