REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Chrapiesz i jesteś zmęczony? Zbadaj się!

Fot. arch. szpitala w Mielcu

„Bezdech senny – diagnostyka i leczenie” – to temat szkolenia, które przeszły pielęgniarki z Oddziału Płucnego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. Dlaczego szkolą się pielęgniarki i dlaczego na tym oddziale? Bo szkolenie przekłada się na jakość badania i skuteczność leczenia, które leżą w gestii pielęgniarek.

– Bezdech senny, który wiąże się z głośnym chrapaniem, ale przede wszystkim z poważnymi zagrożeniami zdrowia i życia, rozpoznawany i leczony jest m.in. właśnie u nas. Na naszym oddziale wykonuje się polisomnografię i w przypadku potwierdzenia bezdechu sennego na poziomie średnim lub ciężkim, wykonywane są miareczkowania, czyli dobieranie maski do stosowania aparatu CPAP. Maska jest podłączona do urządzenia, które generuje dodatkowe ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta. Dzięki temu są one chronione przed zapadaniem się i utratą drożności. Zapobiega to epizodom bezdechu, spłyceniu oddechów – mówi Wanda Golba, pielęgniarka oddziałowa.

Szkolenie przekłada się na jakość badania

Oddziałowa podkreśla, że to właśnie pielęgniarki miareczkują i podłączają pacjentów pod aparat, który monitorujące parametry podczas snu. Dlatego szkolenie, dofinansowane przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy, dedykowano głównie im.

– Cieszę się, że pielęgniarki szkolą się tym zakresie. Jak same zauważają, takie badania i leczenie w naszym szpitalu są bardzo potrzebne – mówi Paweł Pazdan, dyrektor lecznicy. – Mamy bardzo dużo pacjentów, nawet z okolicznych województw – dodaje.

Warto się zbadać, bo schorzenie jest groźne

Wanda Golba wyjaśnia, że do zadań pielęgniarek należy także – w przypadku zdiagnozowania u pacjenta bezdechu kwalifikującego się do leczenia – pomoc choremu w dobraniu odpowiedniej maski i jego edukacja. Chory musi widzieć, jak stosować aparat CPAP podczas snu, jak konserwować go w domu, ale także dezynfekować sprzęt.

Obturacyjny bezdech senny, to schorzenie polegające na okresowym zamykaniu się dróg oddechowych lub silnym zwężeniu, mającym miejsce na poziomie gardła. Kojarzony jest bardzo często przez ludzi jako głośne chrapanie związane z przerwami w oddychaniu. Nieleczony bezdech senny może wywołać poważne powikłania zdrowotne, np. kardiologiczne, mogące oprowadzić również dla nagłego zgonu. Bezdech senny bardzo negatywnie wpływa na jakość życia. Cierpiący na to schorzenie pacjent w ciągu dnia jest zmęczony, rozdrażniony, senny, źle funkcjonuje w społeczeństwie. Jeśli chrapiemy, nie wysypiamy się, w ciągu dnia łapie nas zmęczenie, mamy trudności w koncentracji, zdecydowanie warto się zbadać! – uważa pielęgniarka oddziałowa.

Szkolenie dofinansowały: Krajowy Fundusz Szkoleniowy i Izby Pielęgniarskie. Część teoretyczną i praktyczną prowadziła pielęgniarka Monika Jaskot. W tracie ćwiczeń skorzystała z pomocy mieleckiej pielęgniarki Renaty Lasko, doceniając jej umiejętności i doświadczenie.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin