REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 2 lipca 2024

Co kraj to obyczaj… A jak jest z przepisami dla kierowców?

Warto zapoznać się z przepisami drogowymi, zwłaszcza przed sezonem wakacyjnym, gdzie wielu z nas uda się samochodem na zagraniczny wypoczynek. (Fot. GDDKiA)

Każdy kraj, to nieco inne przepisy, inne sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy limity prędkości i mandaty za ich przekroczenie. Warto zapoznać się z przepisami drogowymi, zwłaszcza przed sezonem wakacyjnym, gdzie wielu z nas uda się samochodem na zagraniczny wypoczynek.

Przed każdą podróżą warto poświęcić czas na sprawdzenie trasy i przygotowanie pojazdu. Nie inaczej powinno to wyglądać, gdy planujemy wyjazd poza granice naszego kraju. Wtedy oprócz podstawowych spraw, warto sprawdzić zasady panujące w krajach, po których planujemy podróżować Zaskoczyć nas mogą nie tylko opłaty za poruszanie się po drogach, czy zasady ustępowania pierwszeństwa, ale nawet tak pozornie błahe kwestie jak używanie wideorejestratora w pojeździe.  

Co z wyposażeniem samochodu?

To oczywiście może różnić się w zależności od kraju. Zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym w samochodzie powinno znajdować się wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. Oznacza to, że wyjeżdżając za granicę do państw – stron Konwencji, możemy poprzestać na wyposażeniu wynikającym z prawa polskiego. Służby za granicą mogą jednak podchodzić to tego zagadnienia inaczej. Zachęcamy zatem do znalezienia przed wyjazdem listy wyposażenia, które powinniśmy posiadać ze sobą w krajach, przez które będziemy jechać. Tym bardziej, że może się ono przydać. Sprawdzając te informacje, upewnij się, że korzystasz z wiarygodnego źródła. 

Bezpieczni w każdej podróży, nie tylko na polskich drogach

Korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania ostrożności na drodze. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach, które sprawdzą się również na zagranicznych drogach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego.   

Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. 

Spakowani? Wszyscy gotowi?

Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Dotyczy to również tych mniejszych przedmiotów. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę! 

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Szczególnie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, nie wymuszajmy na pozostałych użytkownikach dróg jazdy powyżej obowiązujących limitów prędkości. 

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie oraz bezpieczeństwie Twoich pasażerów. 

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu. 

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu. 

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą

Dlatego przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Na pewno przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz! 

Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Śmieci to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich uprzątnięcia, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin