REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Holtz i Gondek-Grodkiewicz w Rzeszowie. Dwie narracje i sposoby konstruowania opowieści

Zdjęcie Anny Szymańczyk wykonane przez Paulinę Holtz
Anna Szymańczyk na zdjęciu Pauliny Holtz z cyklu „Co poszło nie tak”. (Fot. Paulina Holtz)

Jeden model – jedno ujęcie lub reporterski dynamiczny portret zbiorowości. Rzeszowska Akademia Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Anny Gondek-Grodkiewicz i Pauliny Holtz – „Korekta Losu/The Correction of Fate”.

U Pauliny Holtz jest to portretowa konstrukcja – jeden model i jedno przemyślane symboliczne ujęcie. Zaś u Anny Gondek-Grodkiewicz widzimy wielokrotny portret zbiorowości – ujętej po reportersku, w świetnie wychwyconych dynamicznych kadrach.

– Obie opowiadają o człowieku, o jego życiowych priorytetach, poszukiwaniu celów i dróg wiodących do nich, choć sedno żadnej z tych opowieści nie jest wprost pokazane na zdjęciach – wyjaśnia Jolanta Rycerska, prezeska zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików.

Obie artystki prezentują zestawy radosnych, lekkich i pełnych kolorów fotografii. Zdjęcia te wymagają jednocześnie pogłębionego wejrzenia w ich głęboko humanistyczny wymiar i uniwersalny przekaz.

Co poszło nie tak?

Paulina Holtz swój cykl zatytułowany „Co poszło nie tak” bardzo trafnie określiła „przewrotną opowieścią” o dziecięcych marzeniach. Bohaterami fotografii są bowiem znani aktorzy, którzy zostali zapytani o to, „co w ich życiu poszło nie tak, że zostali aktorami”.

– Ta zabawna i paradoksalna teza to, nie tylko gra słów i powód do uśmiechu. Pod jej powierzchnią kryje się bowiem o wiele więcej. Pytanie to działa jak myślowy automat wrzucający rozmówcę – i czytelnika autorskiego komentarza do wystawy, w obszar namysłu nad rolą marzeń w ludzkim życiu – zarówno tych spełnionych, jak i zaniechanych. Jedne i drugie piszą nasz los. Pierwsze – otwierając wprost i definiując drogi rozwoju, drugie – otwierając pustkę na nowe, na to co je zstąpi w naszej wyobraźni, na to, co przyprowadzi ślepy(?) los – dodaje prezeska ZPAF.

Jedno ze zdjęć Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcie z cyklu pt. „Być silnym, zdrowym, szczęśliwym. To Be Alive. (Fot. Anna Gondek-Grodkiewicz)

Być silnym, zdrowym, szczęśliwym

Anna Gondek-Grodkiewicz w cyklu pt. „Być silnym, zdrowym, szczęśliwym. To Be Alive”, prezentuje reporterskie kadry z wioski w Sudetach, w której mają miejsce warsztaty Innerfire. Prowadzone są wg teorii i metody Wima Hofa. Polegają m. in. na terapeutycznej ekspozycji nagich ciał na zimno, połączeniu ich z metodami oddychania i technikami medytacyjnymi.

– To niezwykle dynamiczne kadry, a kipiąca z nich energia i witalność zdaje się udzielać odbiorcom tych radosnych fotografii. Zobrazowane emocje, to skutek energetyzującego działania terapii i potęgi natury, ale też wpływ odkrytej przy tej okazji wspólnoty i łączącego jej członków pragnienia uzdrowienia – mówi Jolanta Rycerska.

To wszystko co widzimy w kadrach buduje sielankowy wręcz obraz sytuacji, na której dnie ukryte są jednak problemy ich bohaterów. Ich choroby, ale i silna wola ich pokonania.

O autorkach

Anna Gondek-Grodkiewicz – fotografka. Laureatka Grand Press Photo 2017 (I nagroda w kategorii Życie Codzienne- Fotoreportaż). Jej prace publikowane były m.in. w National Geographic Polska, Newsweeku, The Times Polska, Gazecie Wyborczej, Wysokich Obcasach i Gali, jak również w prestiżowej publikacji PRESS „15 lat Grand Press Photo”. Wykładowczyni fotografii na Wydziale Grafiki oraz w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS.

Mieszkała i pracowała w Polsce, Australii i Hiszpanii. Z aparatem przemierzyła pół świata. Realizowała tematy fotograficzne m.in. wśród Indian Kuna Yala na wyspach archipelagu San Blas na Morzu Karaibskim; docierając do kultów Tajlandii; fotografując „Piekło Kobiet” w Salwadorze; a na Islandii i w Polsce zgłębiając fenomen tęsknoty ludzi zachodu za intensywnym kontaktem z surową naturą.

Paulina Holtz – aktorka i fotografka. Jak sama mówi o sobie „… fotografia to moja wielka pasja. Uczę się cały czas. Obserwuję. Sprawdzam. Oglądam. Szukam. Uwielbiam patrzeć na ludzi zza obiektywu i sprawiać, że dobrze się czują przed obiektywem”.

Dwukrotna laureatką konkursu Fujifilm Polska, a także Fotografka Roku 2020 i 2021. Członkini społeczności Polish Women Photographers, założonej i od początku konsekwentnie prowadzonej przez Małgorzatę Wakuluk. Uczestniczka zbiorowej wystawy pt. „Rok w obiektywach Polskich Fotografek”, prezentowanej w 2023 roku w galeriach, w całej Polsce.

Zdjęcie aktorki Joanny Żółkowskiej wykonane przez Paulinę Holtz
Joanna Żółkowska, zdjęcie z cyklu „Co poszło nie tak”. (Fot. Paulina Holtz)

Wernisaż wystawy w Rzeszowie

Wernisaż fotografii Pauliny Holtz i Anny Gondek-Grodkiewicz odbędzie się w piątek, 10 listopada, o godz. 18, w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Będzie mu towarzyszyć spotkanie autorskie.

Wystawa odbywa się w ramach V Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Będzie można ją oglądać do 26 listopada 2023 r. Wstęp jest darmowy.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin