REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Kolejne ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami na Podkarpaciu. Jest III stopień zagrożenia (AKTUALIZACJA)

Prognozowane burze mogą mieć charakter lokalny i występować punktowo. (Fot. Pixabay)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które dziś (środa i noc ze środy na czwartek) mogą wystąpić w centralnej, zachodniej i południowej Polsce w tym na Podkarpaciu. Nasz region w całości został objęty 2. stopniem zagrożenia, a część powiatów 3. stopniem. Do mieszkańców naszego województwa wysłane zostały alerty.

W środę Polska będzie w strefie zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym, powoli przemieszczającej się znad południowej części kraju ku centrum i północnemu zachodowi.

Fot. IMGW

Najgroźniejsze zjawiska wystąpią w obszarze „1”, gdzie głównym zagrożeniem towarzyszącym burzom będą intensywne opady deszczu występujące w krótkim okresie czasu jak i kumulacje opadów z postępujących po sobie komórek burzowych. Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 40 mm, lokalnie, zwłaszcza przy kumulacji opadów, do 55 mm. Miejscami wystąpią opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Porywy wiatru osiągać mogą 80 km/h. Burze w strefie „2” wystąpią po południu i związane będą z nasuwającym się od południa frontem atmosferycznym. Prognozowana wysokość opadów na tym obszarze do 30 mm, porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie grad. Na obszarze „3” możliwe są burze z opadami do 25 mm, porywami wiatru do 75 km/h oraz lokalnie drobnym gradem; tutaj jednak początkowo konwekcja może być tłumiona przez zachmurzenie pochodzące z nocnej aktywności frontu nad Czechami, a po południu przez napływ chłodniejszej masy powietrza o stałej stratyfikacji. Niewielka szansa na burze istnieje także w rejonie Suwalszczyzny (obszar „4”) ale opady nie przekroczą tu 10-15 mm, a porywy wiatru 65 km/h

Fot. RCB

Synoptycy IMGW-PIB wydali ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami 1 i 2 stopnia. W naszym regionie obowiązuje 2. stopnie. Co on oznacza?

Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie 55 mm oraz porywy wiatru do około 80 km/h. Miejscami grad.

Prognozowane burze mogą mieć charakter lokalny i występować punktowo. Taka jest ich charakterystyka. Jednak nie zwalnia nas to z myślenia i zachowania czujności. Potencjał i szansa na wystąpienie gwałtownych burz jest dziś na przeważającym obszarze kraju.

Zalecamy mieszkańcom terenów objętych ostrzeżeniami, aby na bieżąco sprawdzali prognozy, śledzili ostrzeżenia, obserwowali niebo i dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe.

Fot. IMGW

Tuż przed godziną 14. IMGW wydał kolejny komunikat z ostrzeżeniem 3. stopnia dla części powiatów w woj. podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim podwyższono stopień ostrzeżeń przed burzami (zaznaczono na czerwono).

Obserwuje się i nadal prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 80 mm🌧 oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.

Ostrzeżenia są ważne do godz. 2:00 23 maja 2024 r.

Fot. IMGW

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin