Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Kolejny Dzwon Życia w kolejnym szpitalu. Tym razem w Tarnobrzegu

W Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu odbyła się ceremonia zawieszenia i uderzenia w Dzwon Życia. To akcja, którą prowadzi Fundacja „Pokonaj raka”. Bicie dzwonu ma symbolizować zwycięstwo pacjenta nad rakiem. Na Podkarpaciu takie dzwony są już w Brzozowie i Rzeszowie.

Tradycja uderzania w dzwon pacjentów, którzy pokonali raka, została zapoczątkowana w 1996 roku przez amerykańskiego kontradmirała marynarki wojennej USA, Irve’a Charlesa Le Moyne’a. Na znak wygranej walki z chorobą uderzył w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył. W Polsce inicjatorem akcji jest pochodząca z województwa podkarpackiego, Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. Dzwon w Tarnobrzegu jest 13 Dzwonem Życia przekazanym przez Fundację. Dzwony Życia trafiają do szpitali w całym kraju.

Fundatorami jesteśmy wszyscy

Jest mi bardzo miło, że zechcieliście Państwo przyjąć ten dar życia od fundacji i mojej skromnej osoby. Tak naprawdę to darczyńcami jesteśmy my wszyscy w fundacji „Pokonaj raka”. Część wpłat to są wpływy z półtora procenta podatku. To są państwa dary dla nas i my dalej przekazujemy je do społeczeństwa, dla pacjentów, bo na ich rzecz działamy. Ofiarodawcami wszystkich dzwonów życia w całej Polsce i tu na Podkarpaciu jesteśmy my wszyscy – powiedziała Katarzyna Gulczyńska.

Dzwon Życia został symbolicznie zamontowany przez marszałka województwa Władysława Ortyla. Następnie uderzył w niego pacjent Zakładu Radioterapii, który zakończył terapię onkologiczną i obwieścił w ten sposób powrót do zdrowia.

Wyjątkowe wydarzenie w lecznicy poprowadził Marcin Sawicki, kierownik Zakładu Radioterapii: – Ten symbol, nie bez powodu zagościł teraz u nas, bo przeżywamy duży rozwój onkologii. Radioterapia mocno się zadomowiła w tarnobrzeskim szpitalu. Widać, że społeczność tarnobrzeska korzysta z leczenia u siebie, na miejscu. Korzysta także z miejsc hotelowych, które powstały przy szpitalu. Mogą być tu zakwaterowani, mają zapewnione wyżywienie, wszystko to na koszt szpitala. Mamy 25 takich miejsc, teraz korzystają z nich 4 osoby – podkreślał Marcin Sawicki.

Poprawa jakości leczenia i komfortu pobytu chorych

O inwestycjach, które zostały zrealizowane w tarnobrzeskim szpitalu oraz o tych planowanych, które jeszcze bardziej wpłyną na poprawę jakości leczenia mówił marszałek.

– Nasza radioterapia coraz bardziej się rozwija. Chcemy, aby to miejsce stało się trzecim ośrodkiem leczenia nowotworów w regionie. Przy okazji warto wspomnieć inwestycje, które tu wykonaliśmy. Ostatnie lata to prawie 150 mln złotych, które tu trafiły, a ten rok to ponad 30 mln na inwestycje. W tym jest 11 milionów na ortopedię, 15 mln z funduszu medycznego skierowane na SOR. Wiele innych mniejszych inwestycji i zakupów też przewidzieliśmy – wyliczał.

Zakład Radioterapii z dwoma akceleratorami i pracownią tomografii komputerowej do planowania terapii powstał w odpowiedzi na deficyty w leczeniu nowotworów w województwie. Ta ponad 50-milionowa inwestycja jest jedną z największych zainicjowanych i prowadzonych przez samorząd województwa. Większość finansowania pozyskano z RPO WP 2014-2020, a 7 mln zł dołożyło województwo.

Nie koniec inwestycji

W bieżącym roku prowadzone będą prace modernizacyjne w obrębie dwóch pięter budynku F2 szpitala. Na jednym z nich zlokalizowane zostaną miejsca bezpłatenego pobytu dla pacjentów korzystających z terapii onkologicznych w trybie ambulatoryjnym. Szpital zapewni także bezpłatną usługę transportową z i do miejsca zamieszkania.

To długo wyczekiwane rozwiązanie będzie znaczącym udogodnieniem dla pacjentów i ich rodzin. Realizację tego zadania w całości sfinansuje województwo w kwocie 1,2 mln zł. Do czasu zakończenia inwestycji w budynku F2, usługa noclegowa jest dostępna dla pacjentów szpitala w ośrodku noclegowym tarnobrzeskiego oddziału Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Świadczony jest już także nieodpłatny transport.

Kolejna modernizowana kondygnacja zostanie przeznaczona dla nowopowstającego oddziału medycyny paliatywnej, który uzupełni ofertę w opiece stacjonarnej. Szpital zakupi równiez kompleksowe wyposażenie oddziału, przede wszystkim sal dla pacjentów. Zostanie utworzony specjalny pokój pożegnań.

Szpital tylko w tym roku planuje zrealizować inwestycje i zakupy o wartości 28,5 mln zł.

Przedmiotem najbliższej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego będzie m.in. przeznaczenie dodatkowego wsparcia dla szpitala w Tarnobrzegu w kwocie 3 mln zł z przeznaczeniem na wymianę sprzętu i wyposażenia bloku operacyjnego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin