Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Mural z marszałkiem Józefem Piłsudskim powstał na szkole

Arkadiusz Andrejkow na tle muralu z Józefem Piłsudskim.
Arkadiusz Andrejkow na tle swojego dzieła. (Fot. FB/Arkadiusz Andrejkow)

Na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich powstał duży mural Józefa Piłsudskiego, przyszłego patrona tej placówki. Marszałka namalował Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka, który specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach.

To nie jest pierwsza jego akcja w powiecie kolbuszowskim. Dwa lata temu na ścianie Szkoły Podstawowej w Weryni wykonał on mural patrona tej placówki, kpt. Józefa Batorego. Wyboru Józefa Piłsudskiego na patrona szkoły dokonano w ankiecie, w której udział wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele placówki.

Innym kandydatem na patrona szkoły był urodzony w Ostrowach Tuszowskich, legendarny partyzant ziemi mieleckiej i kolbuszowskiej, Wojciech Lis „Mściciel”. Marian Piórek, historyk i regionalista z Weryni, przekonuje, że w latach 30. XX w. szkoła nosiła już imię Piłsudskiego. Uroczystość ponownego, jak się wydaje, nadania placówce jego imienia odbędzie się 12 maja br.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin