REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Na przejściach dla pieszych w Głogowie Młp. ma być bezpieczniej

Zakres prac obejmuje również wykonanie oświetlenia dedykowanego dla  przejść dla pieszych. (Fot. Archiwum)

Do 3 czerwca można składać oferty w przetargu na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na drodze krajowej nr 9 w Głogowie Młp. Inwestycja nadzorowana przez GDDKiA wykonana zostanie w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Zapewnienia bezpieczeństwa w takich miejscach domagają się mieszkańcy.

W ramach zamówienia przewiduje się zaprojektowanie i wykonanie dojść do przejść dla pieszych na ciągu głównym DK9 w Głogowie Małopolskim oraz na wlocie podporządkowanym tej drodze przy drodze gminnej na ul. Cichej.

Łączna długość wybudowanych chodników o szerokości 2 metrów wyniesie ok. 90 metrów. Zakres prac obejmuje również wykonanie oświetlenia dedykowanego dla  przejść dla pieszych. Termin realizacji tego zadania w systemie „Projektuj – buduj” to maksymalnie 6 miesięcy od daty podpisania umowy.

Na wniosek mieszkańców powstanie tymczasowe przejście

Do czasu kiedy wykonane zostaną wszystkie prace objęte zamówieniem, GDDKiA oddział Rzeszów podjęła decyzję o zastosowaniu rozwiązań tymczasowych. Drogowcy wyszli więc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Głogowa Młp. i w trosce o ich bezpieczeństwo, w pierwszej kolejności w obrębie skrzyżowania, prędkość dopuszczalna została obniżona z 70 km/godz. do 50 km/godz. Na DK9 wyznaczone zostało też tymczasowe przejście dla pieszych, do którego dojście zostało utwardzone kruszywem. Natomiast przy rowie, który znajduje się w obrębie przejścia, zamontowano barierki.

Opracowany projekt stałej organizacji ruchu uzyskał pozytywną opinię policji, Urzędu Miasta w Głogowie Młp. oraz Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Dzięki sprawnej współpracy władz lokalnych i wszystkich służb biorących udział w w tym zadaniu, od marca br. mieszkańcy mogą korzystać z nowego przejścia dla pieszych.

Udało się, choć nie było łatwo

Zadanie w Głogowie Małopolskim – zapewnienia bezpieczeństwa pieszym na DK9 – nie było ujęte w planie zamówień ani w budżecie na 2023 r. Niezależnie od tego, w związku z sygnałami mieszkańców o pilnej potrzebie budowy przejścia dla pieszych wraz z dojściami GDDKiA podjęła działania, mające na celu zapewnienie finansowania. Dzięki temu, możliwe było ogłoszenie przetargu jeszcze w ubiegłym roku.

Zadanie zostało zgłoszone do realizacji, a po uzyskaniu akceptacji, opracowany został projekt inwestycji, który został uzgodniony przez ministra infrastruktury. Przygotowane zostały wszystkie niezbędne materiały do ogłoszenia przetargu na realizację zadania w systemie Projektuj – buduj. 8 grudnia ub. roku przetarg został opublikowany. W postępowaniu złożono jedną ofertę, która została jednak odrzucona. Treść oferty była bowiem niezgodna z warunkami zamówienia oraz zawierała błędy w obliczeniu ceny.

W związku z tym konieczne było unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia dla tego zadania. Teraz przetarg został ponownie ogłoszony. Termin otwarcia ofert to 3 czerwca br.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin