REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Na uczelni w Rzeszowie też szukają dawców

Fot. DKMS

W 22 miastach i 57 uczelniach ruszyły poszukiwania dawców szpiku. Do 21 kwietnia także w Rzeszowie, studenci prowadzą wiosenną odsłonę akcji HELPERS’ GENERATION. Wyposażeni w wiedzę oraz pałeczki do pobrania wymazów przeprowadzają akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji projektu do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób. 1480 z nich już oddało cząstkę siebie, by uratować życie osób chorych. W Rzeszowie akcja prowadzona jest w Instytucie Nauk Prawnych, przy głównym wejściu, Grunwaldzka 13, do 21 kwietnia, w godz. od 9 do 16.

Zarejestrowali się i pomogli „bliźniakom genetycznym”

O tym, jak wielką moc mają studenckie akcje rejestracji, wiedzą najlepiej biorcy, którym przeszczep szpiku ratuje życie. Oraz dawcy faktyczni, którzy zarejestrowali się podczas jednej z nich, a następnie oddali cząstkę siebie, by uratować życie drugiego człowieka.

– Do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowałem się w kwietniu 2018 roku. Pamiętam, że było to w ramach projektu HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS. Wówczas liderem i organizatorem akcji na uczelni był Bartek, mój serdeczny kolega. O samej fundacji oraz idei dzielenia się komórkami macierzystymi słyszałem już wcześniej, ale przyznaję, że nigdy nie zagłębiałem się dokładniej w temat. Myślę, że obecność i zaproszenie mnie na wydarzenie przez Bartka dało mi impuls do działania – mówi Aleksander, dawca faktyczny.

Telefon od Fundacji DKMS otrzymał po 5 latach i 2 miesiącach od momentu potwierdzenia rejestracji w bazie. – Tydzień przed telefonem dostałem e-mailem potwierdzenie, że mój „bliźniak genetyczny” znalazł się w potrzebie. Towarzyszyła mi ekscytacja i spełnienie połączone ze wzruszeniem. Zrozumiałem, że mój potencjalny biorca toczy ciężką walkę, a ja jestem mu potrzebny, aby wspólnie zwyciężyć – dodaje.

Uratował życie młodej kobiety

Dzisiaj wie, że biorcą była kobieta w wieku ok. 30-35 lat, pochodząca ze Szwajcarii. – Kto wie, może w niedalekiej przyszłości będzie możliwość spotkania się, krótkiej rozmowy, a może nawet wspólnego zdjęcia. Nie ma chyba piękniejszej rzeczy na tym świecie od podarowania komuś drugiej szansy na życie – podsumowuje.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Wystarczy przyjść na jedną z akcji organizowanych na uczelniach w 22 miastach, wypełnić formularz i samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na miejscu wolontariusze Fundacji DKMS odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ideą dawstwa szpiku, procesem zostania dawcą oraz procedurą pobrania.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin