Łączna pula wsparcia w ramach obu konkursów to niemal 3,3 mln zł. Nabór wniosków już się rozpoczął. O wsparcie finansowe mogą się starać organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami (2,4 mln zł) oraz profilaktyki uzależnień 850 tys. zł).
W ramach konkursu na działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, mogą być składane oferty na zadania realizowane na rzecz mieszkańców województwa podkarpackiego z co najmniej dwóch powiatów oraz na terenie województwa podkarpackiego.
– W uzasadnionych przypadkach, związanych ze specyfiką projektu, dopuszczalna jest realizacja zadania lub poszczególnych działań poza terenem województwa podkarpackiego. Zadania mogą być jednoroczne lub dwuletnie – przekazuje Monika Konopka z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Pod uwagę będą brane zadania z trzech obszarów:
- – Profilaktyka i ograniczanie skutków niepełnosprawności poprzez wzrost efektywności wsparcia w zakresie rehabilitacji.
- – Tworzenie warunków do podnoszenia poziomu wykształcenia i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami
- – Tworzenie warunków do włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami.
Kwoty wsparcia zależą od poszczególnych zadań i wynoszą od 11 tys. złotych do 450 tys. złotych. Oferty można składać do 29 lutego.
Zadania w zakresie polityki uzależnień, to mogą być realizowane zadania na rzecz mieszkańców województwa podkarpackiego z co najmniej dwóch powiatów oraz na terenie województwa podkarpackiego. W uzasadnionych przypadkach, związanych ze specyfiką projektu dopuszczalna jest realizacja zadania lub poszczególnych działań poza terenem województwa podkarpackiego.
W tym konkursie można składać wnioski na zadania z aż 13 obszarów tematycznych, a wśród nich są między innymi:
- – Edukacja zdrowotna i profilaktyka uzależnień;
- – Edukacja kadr uczestniczących w realizacji zadań z zakresu profilaktyki uzależnień;
- – Poszerzanie i podnoszenie jakości oferty pomocy psychologicznej, socjoterapeutycznej
i opiekuńczo-wychowawczej; - – Redukcja szkód, leczenie, rehabilitacja i reintegracja społeczna osób uzależnionych oraz ich bliskich.
Minimalna kwota dotacji wynosi: 11 tys. złotych, a maksymalna 40 tys. złotych. Oferty można składać do 1 marca 2024 r.