Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Rzeszów chce być Europejską Stolicą Kultury. A największe muzeum w soboty nie działa

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Tabliczka z godzinami otwarcia
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie w sobotę jest zamknięte na głucho. (Fot. Kinga Dereniowska)

Rzeszów stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a okazuje się, że największe muzeum w mieście zamknięte jest na głucho dwa dni w tygodniu. W tym w sobotę, kiedy większość ma wolne. – Nie mamy wystarczającej liczby pracowników – tłumaczy Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Sobota, około godz. 13. Dzień wolny, można spędzić go odwiedzając dom sztuki, a więc Muzeum Okręgowe przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. Ale tu czeka nas przykra niespodzianka. Drzwi zamknięte na głucho.

Muzeum przegrywa z galeriami handlowymi

Dyrektor placówki rozkłada ręce i tłumaczy, że ma za mało pracowników. A osoba, która pracuje w dzień ustawowo wolny, musi odebrać wolne w inny dzień tygodnia. Tak jest z poniedziałkiem, który jest wolny w zamian za pracująca niedzielę.

– Do tego dochodzą urlopy. Sytuacja jest trudna – podkreśla Bogdan Kaczmar.

Ale to nie jedyny problem muzeum. Nie ma za bardzo chętnych na jego odwiedzanie.

– Przegrywamy z zakupami w centrach handlowych – przyznaje dyrektor Muzeum Okręgowego.

Galerie, w przeciwieństwie do muzeum, w sobotę otwarte są cały dzień. Dyrektor jednocześnie jednak zaznacza, że zwrócił się do organu nadzorującego muzeum czyli Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, o dodatkowe pieniądze na pracowników.

Potrzeba trzech nowych pracowników

Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego potwierdza, że dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie zgłosił konieczność zatrudnienia trzech nowych pracowników.

– Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu budżetu województwa na 2024 r. W ramach tego kompleksowej analizie poddawane są projekty planów finansowych 17 instytucji kultury samorządu województwa – informuje Monika Konopka.

O tym, czy to dofinansowanie muzeum otrzyma, radni podkarpackiego sejmiku zadecydują pod koniec roku.

Na razie sytuacja, gdzie muzeum zamknięte jest w soboty potrwa do wiosny. Potem znowu będzie można w weekend popodziwiać muzealne eksponaty.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin