Czterech obywateli Wietnamu oraz Banglijczyka zatrzymała Staż Graniczna. Mężczyźni pracowali nielegalnie w lokalach gastronomicznych w Dynowie i Sanoku. Zostaną wydaleni z Polski.
Legalność zatrudnienia cudzoziemców kontrolowali 9 i 20 października funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Sanoku. Kontrole objęły lokale gastronomiczne na terenie Dynowa i Sanoka.
– Ich celem było sprawdzenie legalności pracy wykonywanej przez cudzoziemców – mówi por. Piotr Zakielarz, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
W trakcie kontroli, w Dynowie mundurowi zatrzymali obywatela Bangladeszu, pracującego bez odpowiedniego zezwolenia oraz bez pisemnej umowy o pracę. Natomiast podczas kontroli w Sanoku, okazało się, że w lokalu gastronomicznym pracuje nielegalne czterech obywateli Wietnamu.
Zostaną wydaleni. Pracodawca zapłaci grzywnę
– Wobec cudzoziemców Komendant PSG w Sanoku wszczął postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Nieuczciwi pracodawcy zostaną ukarani przez sąd – dodaje rzecznik BiOSG.
Za zatrudnianie cudzoziemców wbrew przepisom grozi kara grzywny od tysiąca do 30 tys. złotych. Natomiast zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego, „kto umożliwia nielegalny pobyt cudzoziemców na terenie Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terenie kraju, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.”
Kto może legalnie pracować w Polsce
Na terytorium Polski legalnie mogą pracować osoby, które są obywatelami Unii Europejskiej, obywatele państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub ci, którzy posiadają ważną Kartę Polaka.
Na podstawie art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, mogą też pracować cudzoziemcy, którzy:
- posiadają status uchodźcy nadany w Polsce;
- mają udzieloną ochronę uzupełniającą w Polsce;
- posiadają zezwolenie na pobyt stały w Polsce;
- posiadają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w Rzeczpospolitej Polskiej;
- posiadają zgodę na pobyt ze względów humanitarnych, lub zgodę na pobyt tolerowany;
- korzystają z ochrony czasowej w Rzeczpospolitej Polskiej.