Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Nowatorska operacja w przemyskim szpitalu. To drugi ośrodek w Polsce!

Hemodializa, jest jedną ze skutecznych metod terapeutycznych, pozwalających na oczyszczenie krwi z toksyn i nadmiaru płynów, w niewydolności nerek. (Fot. arch szpitala w Przemyślu)

Lekarze z Przemyśla zoperowali pacjenta innowacyjną metodą endowaskularną, wytwarzając u niego przetokę tętniczo-żylną, która posłuży do hemodializy. Szpital Wojewódzki w Przemyślu jest drugim ośrodkiem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie środkowo-wschodniej, wykonującym tego typu zabiegi.

Hemodializa, jest jedną ze skutecznych metod terapeutycznych, pozwalających na oczyszczenie krwi z toksyn i nadmiaru płynów, w niewydolności nerek.

O co chodzi w metodzie endowaskularnej

– Tradycyjne podejście do wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej wymaga otwartej chirurgii, co często wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji i większym ryzykiem powikłań. Nowoczesna medycyna wprowadziła innowacyjną metodę endowaskularną (wewnątrznaczyniową), która stanowi znaczący postęp w tej dziedzinie – tłumaczy lek. Krzysztof Kiper z Oddziału Chirurgii Naczyniowej w lecznicy.

Procedura endowaskularna wykorzystuje techniki miniinwazyjne, w tym cewnikowanie naczyń, aby połączyć tętnicę z żyłą. Ten nowatorski zabieg minimalizuje ryzyko infekcji, skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko powikłań chirurgicznych. Ponadto, pacjenci często doświadczają mniejszych dolegliwości po zabiegu, co przekłada się na szybszy powrót do codziennego życia.

Przełom w leczeniu niewydolności nerek

Metoda endowaskularna w wytworzeniu przetoki tętniczo-żylnej do hemodializ stanowi przełom w leczeniu niewydolności nerek. Dzięki postępowi w dziedzinie medycyny, coraz więcej osób cierpiących na niewydolność nerek może cieszyć się skutecznym i bezpiecznym leczeniem hemodializą.

Operację wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej do hemodializ przeprowadzono 12 marca w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu na Oddziale Chirurgii Naczyniowej, którym kieruje doświadczony chirurg naczyniowy lek. Piotr Stabiszewski.

Zabieg operacyjny u 39-letniego mężczyzny został wykonany przez wybitnego specjalistę lek. Aleksandra Horeglada, który stanął na czele zespołu chirurgicznego. Warto podkreślić, że nad całą operacją czuwał doświadczony zespół anestezjologów, którego liderem był lek. Andrzej Wojtowicz.

Proces rekrutacji pacjentów do tego innowacyjnego zabiegu odbywał się we współpracy z Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Endokrynologii, Pracownią Medycyny Nuklearnej oraz Ośrodkiem Dializoterapii, którym kieruje ceniona specjalistka prof. Agnieszka Gała-Błądzińska.

Udana operacja stanowi kolejny krok w przyspieszającym tempie rozwoju medycyny, podkreślając jednocześnie zaangażowanie i umiejętności profesjonalistów, którzy wspólnie pracują nad poprawą zdrowia pacjentów zmagających się z niewydolnością nerek.

Różnice między zabiegiem endowaskularnym, a klasycznym

Różnice pomiędzy klasycznym zabiegiem wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej, a zabiegiem endowaskularny obejmują metody wykonania, stopień inwazyjności i czas rekonwalescencji.

Fot. arch szpitala w Przemyślu

Klasyczna metoda: Wymaga otwartej chirurgii, gdzie lekarz dokonuje połączenia między tętnicą a żyłą poprzez bezpośrednie cięcie i szycie naczyń krwionośnych. Jest bardziej inwazyjna, zazwyczaj wymaga większych nacięć chirurgicznych, co może prowadzić do dłuższego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji, pacjenci mogą potrzebować więcej czasu na powrót do normalnych aktywności. Może być związana z większym ryzykiem infekcji, krwawienia i innych powikłań związanych z otwartą chirurgią.

Endowaskularna metoda: Jest procedurą minimalnie inwazyjną. Lekarz używa cewników i narzędzi wprowadzanych przez naczynia krwionośne do utworzenia przetoki bez konieczności otwierania większych obszarów ciała. Jest znacznie mniej inwazyjna, co oznacza mniejsze nacięcia lub nawet brak konieczności cięć, co przekłada się na krótszy czas rekonwalescencji. Charakteryzuje się krótszym czasem rekonwalescencji, co pozwala pacjentom szybciej wrócić do codziennego życia. Zazwyczaj jest mniej ryzykowna, co może przyczynić się do zmniejszenia szans na powikłania chirurgiczne.

Obie metody mają swoje miejsce w leczeniu niewydolności nerek. Wybór pomiędzy nimi zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, jego stanu zdrowia oraz preferencji lekarza prowadzącego. Metoda endowaskularna zyskuje na popularności ze względu na swoją skuteczność, mniejszą inwazyjność i krótszy czas rekonwalescencji. Wprowadzenie metody endowaskularnej z pewnością przyczyni się do bardziej efektywnego i komfortowego leczenia pacjentów z terenu Podkarpacia cierpiących na niewydolność nerek, poprawiając ich zdrowie, jakość i komfort życia.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin