Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Od 1 lutego można składać wnioski 800 plus, na nowy okres świadczeniowy

Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu
Można już składać wnioski o 800 plus na nowy okres – mówi Wojciech Dyląg(Fot. Wit Hadło)

Rodzice i opiekunowie już od 1 lutego mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca tego roku, do 31 maja 2025 r. W ubiegłym roku, na Podkarpaciu świadczenie wychowawcze zostało przyznane na 394 tys. dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 2 mld 200 mln zł.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł, przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat. Bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. – Od początku lutego, ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 r., do 31 maja 2025 r. Wnioski trzeba składać elektronicznie. To pozwala wysyłać je o dowolnej porze dnia i nocy. Także spoza miejsca zamieszkania, np. podczas wyjazdu z dziećmi na ferie – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Jak złożyć wniosek o 800 plus do ZUS

Rodzice mają kilka kanałów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić za pomocą profilu na PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych). Za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia. Również poprzez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety).

Aby korzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS najpierw należy ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Zawiera ona funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 800 plus. Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to rodzic może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby, zawsze, może go edytować.

Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.

– Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków – wskazuje rzecznik.

Korespondencja na PUE

Pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Kiedy wypłata świadczenia

Wnioski na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można złożyć od 1 lutego 2024 r. Od daty złożenia wniosku zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. – Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2024 r. To oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus – wyjaśnia Wojciech Dyląg.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin