REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Odkryj zaginiony świat Beskidu Niskiego

Fot. Materiały prasowe

Już wkrótce – 21-23 czerwca Rymanów-Zdrój i okolice po raz drugi staną się miejscem wyjątkowego wydarzenia – BESKID NISKI – zaginiony świat. Program wydarzenia oferuje uczestnikom szeroką gamę doświadczeń – począwszy od aktywnego wypoczynku na łonie natury podczas rowerowych wypraw i pieszych wędrówek – za dnia, jak i nocą, przez smakowanie regionalnych przysmaków i integrację się podczas wspólnego śpiewania turystycznych szlagierów po udział w tradycyjnych obrzędach Nocy Kupały w Beskidzie Niskim.

AKTYWY POCZĄTEK LATA W BESKIDZIE NISKIM – SZLAKIEM ŁEMKOWSKICH DZWONKÓW

Rajdy rowerowe Szlakiem Łemkowskich Dzwonków zaplanowane na 21 i 22 czerwca, ruszą z Rymanowa-Zdroju, prowadząc przez malownicze krajobrazy, oferując uczestnikom wspaniałe widoki i niezapomnianą przygodę. Z kolei 21 czerwca – po zmroku! – zapraszamy na nocny rajd Szlakiem Łemkowskich Dzwonków z Rymanowa-Zdroju. Uczestnicy dotrą do Przymiarek, gdzie czeka na nich ognisko i nocna biesiada turystyczna przy dźwiękach gitary w ramach Festiwalu Piosenki Turystycznej „Z piosenką przez Beskid Niski”.

Z PIOSENKĄ PRZEZ BESKID NISKI

Piosenka turystyczna – naturalnie w Beskidzie Niskim! „Beskid Niski. Zaginiony świat” to okazja nie tylko do turystycznej, ale i muzycznej wędrówki. W piątek, 21 czerwca po zmroku na malowniczym wzgórzu Przymiarki odbędzie się biesiada turystyczna, gdzie przy wspólnym ognisku spotkamy się i zaśpiewamy wraz z artystami ze środowisk Łodzi, Poznania, Torunia i Lublina.

Z kolei 22.06. na scenie amfiteatru w Rymanowie-Zdroju wybrzmią nietuzinkowe aranżacje utworów śpiewanych zwykle podczas wędrówek, w górskich schroniskach czy przy ognisku w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów, Na Piątym Progu, Małej Caryny, Wszystkiego Najlepszego i zespołu SETA. Nie zabraknie okazji do integracji i wspólnego śpiewania. Finał muzycznej wędrówki odbędzie się w niedzielę 23 czerwca w Ośrodku Wczasów Zdrowotnych w Rudawce Rymanowskiej.

Fot. Materiały prasowe

SOBÓTKA W BESKIDZIE NISKIM

„Beskid Niski. Zaginiony świat” odbywa się w czasie, w którym przypada najkrótsza noc w roku – Noc Kupały.

W sobótkowy nastrój wprowadza nas organizowane podczas sobotniego popołudnia 22.06. w Rymanowie-Zdroju plenerowe warsztaty wyplatania wianków. U schyłku dnia odtworzymy dawne ludowe obyczaje i rozrywki sobótkowe. Po nich ruszy świętojańska parada na Wołtuszową – w okolice dawnej łemkowskiej wsi, gdzie zapłonie świętojański ogień, a chętni będą mogli ruszyć na poszukiwanie kwiatu paproci.

Podczas wydarzenia Beskid Niski. Zaginiony świat nie zabraknie także atrakcji dla dzieci dzięki specjalnej strefie zabaw – BESKIDlandii oraz możliwości degustacji lokalnych specjałów na festiwalu kulinarnym „Beskidzkie Smaki”. Odwiedzając stoiska gastronomiczne będzie można nie tylko skosztować takich przysmaków jak łemkowskie fuczki, lemiesze czy proziaki.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak na niektóre punkty programu (rajdy rowerowe) obowiązują zapisy i wpisowe.

GDZIE JESZCZE WARTO BYĆ?

Przy okazji pobytu w Beskidzie Niskim warto odwiedzić Krosno – miasto szkła, gdzie obok interaktywnego muzeum Centrum Dziedzictwa Szkła i szklanych galerii, czekają także inne miejskie atrakcje, a w Punkcie IT przy Rynku można nabyć Krośnieńską Kartę Turysty, pozwalającą na eksplorację tych i innych okolicznych atrakcji Beskidu Niskiego. Dodatkowo w Centrum Dziedzictwa Szkła – 19 czerwca będzie okazja do kontaktu ze współczesnym szklanym designem w trakcie wernisażu wystawy szkła Aleksandry Kujawskiej – Źródło mocy. Z kolei odwiedzając nieodległą Bóbrkę w najstarszej działającej kopalni ropy w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego – możemy poczuć się niczym odkrywcy czarnego złota, m.in. podczas rodzinnego „Spaceru z Łukasiewiczem”. Beskidu Niskiego doświadczymy także w Odrzechowej w Bajkowej Krainie podczas atrakcji i warsztatów dla rodzin czy wycieczek rowerowych nad Zalew Sieniawski, do Beska czy Bukowska.

Szczegóły wydarzenia dostępne są w mediach społecznościowych FB: @BESKID NISKI. Zaginiony Świat: https://www.facebook.com/events/430659439726603 i na stronie https://podkarpackie.travel

Organizatorem wydarzenia jest Lokalna Organizacja Turystyczna Beskid Niski. Partnerami wydarzenia są: Gmina Rymanów, Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Powiat Krośnieński, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, LGD Dorzecze Wisłoka, Rowery Madej, Fundacja Eno Carpathian, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, Ośrodek Wczasów Zdrowotnych „Rudawka”.

Wydarzenie „Beskid Niski. Zaginiony świat” jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego

Fot. Materiały prasowe

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin