REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 19 czerwca 2024

Oni nie muszą umierać! Goodbye HPV

Twarzami kampanii są lekarze: Edward Wąsiewicz i Justyna Morawska (Fot. Anna Moraniec)

Szczepienia ratują życie. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV mogą sprawić, że za kilka lat kobiety nie będą musiały zostawiać dzieci sierotami – przekonywali lekarze podczas konferencji inaugurującej kampanie pod hasłem „Oni nie muszą umierać! Goodbye HPV”.

– Liczymy, że uda nam się zaszczepić tak dużo młodych, że za parę lat nie będziemy mieć w ogóle raka szyjki macicy, a kobiety nie będą umierać zostawiając dzieci sierotami – mówił Stanisław Mazur, prezes CM Medyk w Rzeszowie.

– Liczymy, że uda nam się zaszczepić tak dużo młodych, że za parę lat nie będziemy mieć w ogóle raka szyjki macicy, a kobiety nie będą umierać zostawiając dzieci sierotami – mówił Stanisław Mazur, prezes CM Medyk w Rzeszowie. (Fot. Anna Moraniec)

Stawiają na edukację

Celem kampanii jest edukacja i zachęcenie do szczepień jak największej liczby osób. Są już plakaty i ulotki funkcjonujące w socjal mediach. Od września lekarze będą spotykali się z nastolatkami i ich rodzicami, między innymi w szkołach.

Od czerwca ubiegłego roku szczepienia przeciw HPV są darmowe dla określonej grupy nastolatków. Na Podkarpaciu jednak zainteresowanie nie jest zbyt duże. Do tej pory wydano 14 tys. dawek szczepionek, z czego wykorzystano 8 700, przy populacji ok. 20 tys w dedykowanym wieku.

Jak mówiła Katarzyna Rajzer, kierownik wydziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie:

– Program bezpłatnych szczepień skierowany jest dla młodzieży, która ukończyła 11 rok życia, a nie ukończyła 14. Warto z niego skorzystać, by zabezpieczyć dziecko przed nie tylko rakiem szyjki macicy, ale też sromu, odbytu i gardła. Dlatego z programu mogą korzystać zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Punktów szczepień jest w regionie sporo, bo 329. Nie obowiązuje też regionalizacja.

Katarzyna Rajzer, kierownik wydziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie (Fot. Anna Moraniec)

Ministerstwo do programu zakupiło dwa rodzaje szczepionek: 2 i 9 walentną. Oba preparaty zabezpieczają przeciwko dwu najbardziej onkogennym wirusom typu 16 i 18. Którą dostanie dziecko decyduje rodzic.

Pójdą do szkół

Edukacja nierozerwalnie łączy się ze szkołą. Od września lekarze Justyna Morawska i Edward Wąsiewicz ruszą więc do szkół. – Będziemy podawać proste, podstawowe informacje. Po co szczepimy? Dlaczego? Że szczepienie jest bezpieczne – mówiła Justyna Morawska.

– Mój udział jako mężczyzny jest o tyle ważny, że wirus HPV był od lat był kojarzony jako przyczyna raka szyjki macicy, czyli problem stricte dotyczący kobiet. A to nie do końca tak jest. Wirus HPV powoduje bowiem raka gardła, odbytu, prącia, czyli problemów dotyczących mężczyzn i to w stopniu większym niż nam się na co dzień wydaje – mówił Edward Wąsiewicz.

To ważny problem

– W Polsce co roku odnotowuje się blisko 4 tys. nowych zachorowań na raka szyjki macicy. 5 osób dziennie umiera z powodu wirusa, któremu można zapobiec – mówił ginekolog położnik dr Maciej Pabisiak.

Jak dodał wirus brodawczaka ludzkiego może powodować także m.in. nowotwory pochwy, odbytu, prącia, krtani, gardła i migdałków oraz szyi i głowy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Stąd właśnie kampania, którą wymyśliło CM Medyk w Rzeszowie, a włączył się sanepid, samorząd Rzeszowa i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szczepionki przeciwko HPV: mogą zapobiec 90 proc. przypadków raka szyjki macicy i innych nowotworów wywołanych przez HPV. W Polsce szczepienia są zalecane dla kobiet i mężczyzn do 26 roku życia, jednak w określonych przypadkach są także zalecane dla osób dorosłych do 45 lat.

(Fot. Anna Moraniec)
(Fot. Anna Moraniec)
(Fot. Anna Moraniec)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin