REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 listopada 2024

Ruszyła współpraca szpitali w Rzeszowie i Lwowie

Odsetek osób, u których zdiagnozowano nowotwór, jest wysoki zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Liczba zachorowań na nowotwory, w tym na raka układu moczowo – płciowego, stale rośnie. Nowoczesne technologie mogą znacznie poprawić wyniki leczenia, zmniejszyć powikłania pooperacyjne i przyspieszyć powrót do zdrowia. Jednak placówki medyczne w obu krajach często mają trudności z zapewnieniem niezbędnej opieki, z powodu braku sprzętu i niewystarczającej wiedzy personelu medycznego.

Szpitale partnerskie: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) oraz Lwowski Obwodowy Szpital dla Weteranów Wojen i Represjonowanych im. Jurija Łypy (Lwowski Szpital Weteranów), uruchomiły projekt SURLAP, aby rozwiązać te problemy.

Wspólnie można więcej

Projekt ma na celu poprawę dostępu do wysokiej jakości leczenia chirurgicznego z wykorzystaniem technik laparoskopowych w takich dziedzinach jak urologia i urologia onkologiczna. Jego celem jest poprawa wyników leczenia, zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i stworzenie równych szans dla pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym w województwie podkarpackim i obwodzie lwowskim poprzez wspólne działania transgraniczne.

– Dzięki współpracy jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Potrzeba dostrzeżenia potrzeb innych krajów jest bardzo istotna. Jestem przekonany, że ten projekt jest tylko przyczynkiem do prężnego działania naszego szpitala w wielu różnych przestrzeniach na arenie międzynarodowej. Sądzę też, że Unia Europejska będzie rozszerzać się na wschód i Rzeszów odegra tu istotną rolę.

Skorzystają oba szpitale

Zakup sprzętu medycznego przez oba szpitale pomoże zwiększyć liczbę operacji laparoskopowych wykonywanych w szpitalu w Rzeszowie i umożliwi wprowadzenie chirurgii laparoskopowej w szpitalu we Lwowie.

W ramach projektu USK w Rzeszowie kupi nowoczesny sprzęt medyczny: 2 aparaty rentgenowskie (X-ray): jeden wyposażony w funkcję fluoroskopii, drugi przeznaczony do mniej wymagających badań diagnostycznych. 4 ultrasonografy (aparaty USG), które umożliwiają dokładną diagnostykę obrazową, szczególnie w przypadkach wymagających interwencji chirurgicznej. Zestaw endoskopów, w tym gastroskop, kolonoskop, duodenoskop oraz gastroskop ultrasonograficzny, służące do precyzyjnych badań diagnostycznych i zabiegów. System monitorowania funkcji życiowych, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa pacjentów podczas zabiegów. Aparaturę do zabiegów mikrochirurgicznych, umożliwiającą precyzyjne i minimalnie inwazyjne operacje, która istotna jest w przypadku wsparcia leczenia onkologicznego
i innych specjalistycznych procedur.

Do szpitala we Lwowie trafi: wieża laparoskopowa wraz z zestawem narzędzi laparoskopowych, która umożliwi przeprowadzanie zaawansowanych operacji laparoskopowych. 2 stoły operacyjne przystosowane do zabiegów laparoskopowych, zapewniające odpowiednie warunki do przeprowadzania operacji z użyciem nowoczesnych technologii. 3 aparaty do znieczuleń, kluczowe dla bezpiecznego prowadzenia zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza w kontekście laparoskopii. Wózek endoskopowy z funkcją nagrywania wideo i dwoma elastycznymi endoskopami, co pozwala na dokładne monitorowanie i dokumentowanie przebiegu zabiegów. 2 konsole sufitowe z lampami chirurgicznymi, zapewniające optymalne oświetlenie pola operacyjnego podczas zabiegów. 4 podwójne konsole sufitowe, które wspierają organizację przestrzeni operacyjnej, umożliwiając jednoczesne korzystanie z różnych urządzeń medycznych.

Będą też szkolenia

Każdy z partnerów zorganizuje również po dwie edycje 3-dniowych warsztatów dla personelu medycznego, ułatwiających wymianę wiedzy i doświadczeń. Dodatkowo, informacje o osiągnięciach projektu będą udostępniane poprzez działania promocyjne.

– Cieszę się z tej współpracy – twierdzi Maxym Prykupenko, dyrektor Lwowskiego Szpitala Weteranów. – To ważne, że nasi lekarze będą szkolić się w Rzeszowie i nasz szpital otrzyma nowoczesny sprzęt, który będzie ratować życie ludzkie. Dziękuję również, że studenci z Ukrainy mogą zdobywać wiedzę na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Ważnym aspektem projektu jest opracowanie wytycznych dotyczących chirurgii laparoskopowej, które zostaną włączone do programu nauczania w szkołach medycznych. Projekt zwiększy dostępność i jakość usług przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka powikłań pooperacyjnych.

– W związku z rosyjską agresją w Ukrainie, wzrosło znacznie projektów medycznych – uważa Alicja Wosik-Majewska, kierownik Biura Współpracy Transgranicznej Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 w Rzeszowie. – Miliony pacjentów potrzebują wszelakiej pomocy; od codziennych schorzeń do bardzo specjalistycznych procedur. Na pewno placówki medyczne są tam bardzo przeciążone i każda pomoc jest niezwykle cenna.

Całkowita wartość projektu wynosi 2 267 117,67 EUR, z czego 90 proc. kosztów pokrywa finansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej (ISWMR).

Program Współpracy Transgranicznej Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021–2027 Finansowany przez Unię Europejską. Jego realizacja potrwa do 31 lipca 2026 roku.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin