REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

KOMENTARZ DO NIEDZIELNEJ EWANGELII (26.05.2024 r.)

O. Piotr Recki SchP, duszpasterz i proboszcz, autor bloga slowojakziarno.pl

Ewangelia wg św. Mateusza 28,16-20.

Jedenastu uczniów udało się do Galilei; na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Kiedy sięgniemy po wcześniejsze wersety z Mateuszowej Ewangelii, przeczytamy tam o kłamliwych zarzutach, jakie wysuwają Żydzi, twierdząc, że Jezus nie zmartwychwstał, a pusty grób jest tylko efektem wykradzenia Jego ciała przez uczniów. Żydzi nie dają wiary w zmartwychwstanie. Zamiast tego, knują podstępną intrygę i instruują żołnierzy: ,,Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli ciało, gdyśmy spali.” Apostołowie Jezusa nie chcą tego słuchać. Nie chcą też wchodzić w jakieś dyskusje i słowne utarczki. Niczego też nie tłumaczą, nikogo nie przekonują i nie udowadniają, że żadnej kradzieży ciała Jezusa być nie mogło. Zamiast tego udają się do Galilei.

Uczniowie podejmują trud wyprawy, by w konsekwencji spotkać się z Mistrzem i umocnić swoją wiarę w Jego zmartwychwstanie. Bo właśnie to umocnienie wiary jest im teraz najbardziej potrzebne. Trwając we wspólnocie szukają tego, co może ich w wierze ugruntować, a nie tego, co może podważać jej fundamenty. To cenne przesłanie dla nas wszystkich.

Można je zadedykować szczególnie tym, którzy – trwając jeszcze we wspólnocie Kościoła albo już będąc poza nią – dostrzegają w Kościele tylko to, co słabe, brudne i grzeszne. Nie ulega wątpliwości, że w Kościele nie wszystko jest idealne. To dlatego, że my idealni nie jesteśmy i nigdy nie będziemy. A to przecież my tworzymy tę niezwykłą wspólnotę jaką jest Kościół. My – słabi, brudni i grzeszni. Nie wolno nam jednak zapominać, że uczeń Jezusa ma być głosicielem Dobrej Nowiny, a nie tropicielem ludzkich grzechów i słabości. Jeden jest tropiciel i oskarżyciel – diabeł. On doskonale sam daje sobie radę i nie potrzebuje naszej pomocy. Bardzo jednak cieszy się, kiedy my – uczniowie Jezusa – przechodzimy na jego stronę i stajemy się oskarżycielami naszych sióstr i braci. A przecież nasza misja jest zupełnie inna: po pierwsze -mamy wszem i wobec głosić dobroć Boga i mówić światu o Jego Miłosierdziu, po drugie – mamy w ludzkie serca wlewać nadzieję i zapalać w nich światło wiary.

Wspomniany już fragment o rzekomym wykradzeniu ciała Jezusa i cytowany wyżej fragment Ewangelii utwierdzają nas w przekonaniu, że… ostatnie słowo – wszak to ostatnie zdania z Ewangelii wg św. Mateusza – należy do Jezusa. Nie do demona, nie do przeciwników Boga, nie do rzymskich żołnierzy, nie do Piłata. Nawet nie do Apostołów i nie do Maryi. Ostatnie słowo należy do Jezus. Tak jest w tej Mateuszowej Ewangelii. Daj Boże, żeby tak samo było w naszym życiu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin