REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Zamek w Łańcucie, Jaśliska i Dolina Sanu „Cudami Polski 2024”? Głosować można do 5 czerwca

Muzeum-Zamek w Łańcucie jest jedną z trzech podkarpackich kandydatur do tytułu „Cuda Polski 2024” (Fot. K. Kłysewicz)

Muzeum-Zamek w Łańcucie, Jaśliska oraz Dolina Sanu zostały nominowane jako przedstawiciele Podkarpacia w plebiscycie Cuda Polski 2024. To konkurs National Geographic Traveler. Internauci przez 4 tygodnie mogą głosować na swoich faworytów z każdego województwa.

– To niesamowite, jak wiele pięknych miejsc w Polsce wciąż pozostaje nieodkrytych. Pokazują to tegoroczne nominacje w plebiscycie Cuda Polski National Geographic Traveler. W redakcji często powtarzamy, że Polska jest najpiękniejsza. A w naszym plebiscycie poszukujemy prawdziwych perełek, miejsc niebanalnych, które zachwycają nie tylko architekturą czy historią, ale którym nadano nowe życie. Niezwykle ważna jest dla nas także natura. Tegoroczna lista nominowanych jest tak różnorodna, że może stać się znakomitym przewodnikiem do lepszego poznania tego, co mamy tak blisko, a niekiedy o tym zapominamy. Zachęcam do głosowania. Wybierzmy wspólnie kolejne polskie cuda – mówi Michał Cessanis, redaktor prowadzący National Geographic Traveler i ambasador plebiscytu.

– W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To świadczy, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe „Cuda Polski” – zachęcimy jeszcze więcej osób, nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju – dodaje Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”.

Po zebraniu rekomendacji nadesłanych z regionów redakcja National Geographic Traveler dokonała oficjalnych nominacji. Wyłoniono 48 kandydatów do tytułu „Cuda Polski 2024”. Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice czy ogrody. Często to miejsca nieoczywiste, często poza utartymi szlakami, niedawno odnowione lub niedawno dostrzeżone. Zależy nam na tym, żeby każdy – nawet najbardziej wytrawny podróżnik – znalazł w nich coś dla siebie.

Podkarpaccy kandydaci

Fot. national-geographic.pl

ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Jedna z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół zamkowy słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle cennej kolekcji pojazdów konnych. Liczne dzieła sztuki, pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich, ukazują nie tylko wspaniałość kultury i sztuki minionych epok, ale także historię rodu Lubomirskich i ich dziedzictwo. Zamek otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim.

JAŚLISKA

Fot. national-geographic.pl

Malownicza miejscowość z zachowanymi drewnianymi chatami to żywy fragment dawnej Galicji. Mikrokosmos Jaślisk od lat przyciąga filmowców. Kręcono tu m.in. „Wino truskawkowe”, „Boże ciało” i „Twarz”, a do miejscowości przylgnęło miano „Polskiego Hollywood”. Oferuje unikalny wgląd w tradycyjny sposób życia. Jaśliska to jednocześnie świetny punkt wypadowy do pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim.

DOLINA SANU

Fot. national-geographic.pl

San to jedna najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych rzek w Polsce, przecina malowniczą Dolinę Sanu. To miejsce nie tylko pełne urody przyrodniczej, ale także bogate w historię i kulturę. San meandruje przez zalesione wzgórza i malownicze łąki, tworząc niezwykłą scenerię. Tajemnicza aura rzeki jest wzmocniona przez liczne legendy i opowieści związane z nią.

Głosowanie potrwa do 5 czerwca.

Głosować można przez stronę internetową https://www.national-geographic.pl/cuda-polski/2024/podkarpackie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin