REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

„Ave Maria” – XXIII Wieczór Poezji i Pieśni już 5 maja w Krośnie

Koncert „Ave Maria” (Fot. Paweł Matelowski)

Już po raz 23. odbędzie się w Krośnie Wieczór Poezji i Pieśni „Ave Maria”. Kto chciałby się wybrać, powinien w niedzielę – 5 maja o godz. 18.00 odwiedzić kościół oo. Franciszkanów. Wstęp wolny.

Podczas Wieczoru Poezji i Pieśni „Ave Maria” będzie można usłyszeć m,in. Chór Mieszany „Echo” pod kierownictwem artystycznym Marioli Rybczak Zaprezentuje on nowe aranżacje utworów, których przewodnią treścią jest zawołanie „Ave Maria”.

W bieżącej, XXIII edycji, usłyszymy dzieła m.in J.S. Bacha, D. Buxtehude, G. Cacciniego, F. Nowowiejskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Pawluśkiewicza, A. Koszewskiego i K. Jenkinsa.

Aranżacje dzieł uznanych kompozytorów przeplatane będą recytacjami wierszy o tematyce maryjnej.

Koncert „Ave Maria” (Fot. Paweł Matelowski)
  • Gdzie i kiedy: 5 maja (ndz.), godz. 18.00, kościół oo. Franciszkanów w Krośnie (ul. Franciszkańska 5)
  • Wystąpią: Julia Rybczak – skrzypce; Martyna Cholewiak – altówka; Marcel Mola – organy; Jakub Niziołek – organy; Mateusz Gałuszka – organy; Chór Mieszany „Echo” RCKP i ZNP w Krośnie; Mariola Rybczak – dyrygent; Olena Osmanova – akompaniament
  • W programie: J.S. Bach, D. Buxtehude, G. Caccini, F. Nowowiejski, F. Mendelssohn-Bartholdy, J.K. Pawluśkiewicz, A. Koszewski, K. Jenkins
  • Wstęp wolny
  • Szczegóły na: www.rckp.krosno.pl

„Echo” działa od 1945 r.

To właśnie Chór Mieszany „Echo” jest pomysłodawcą Wieczoru Poezji i Pieśni „Ave Maria”. Zaprasza on do udziału w nim utalentowanych instrumentalistów i śpiewaków.

„Echo” powstał w 1945 r. i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie. Jest chórem związanym z miastem i od początków swego istnienia dał ponad 1350 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno- kulturalnym Krosna i regionu. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej.

Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą.

Koncert „Ave Maria” (Fot. Paweł Matelowski)

Do ostatnich osiągnięć chóru należy: I miejsce w kategorii chórów mieszanych na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, I miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej oraz Srebrne Pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2021, II i III miejsce w kategorii muzyki świeckiej oraz sakralnej podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Resovia Sings” w Rzeszowie w 2021, a także III miejsce w kategorii chórów podczas XXV Edycji Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria) w 2019.

Prezesem Chóru jest Andrzej Bartosik. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej – Mariola Rybczak.

(Fot. Mat. organizatora)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin