REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Szpitale we Lwowie, Tarnopolu i Krośnie otrzymały wsparcie z programu Interreg NEXT Polska–Ukraina

Umowa została podpisana we Lwowiec (Fot. arch. szpitala w Krośnie)

Szpitale we Lwowie, Tarnopolu i Krośnie otrzymają wsparcie finansowe z programu Interreg NEXT Polska–Ukraina. Dzięki temu placówki będą mogły podnieść jakość opieki nad chorymi na nowotwory i starszymi osobami. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podpisała taką umowę we Lwowie.

Projekt „Rozwój opieki paliatywnej, geriatrycznej i leczniczej, a także podniesienie jakości usług medycznych dla chorych na nowotwory w szpitalach Lwowa, Tarnopola i Krosna”, otrzyma ponad 3,4 mln euro (ok. 14,7 mln zł) dofinansowania z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Ponad 700 tys. euro (ponad 3 mln zł) trafi do szpitala w Krośnie.

Współpraca przekłada się na wsparcie finansowe

– To jest jeden z dwóch największych projektów obszaru zdrowia we współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy. Środki przeznaczone w tej perspektywie finansowej są bezprecedensowe. Jesteśmy gotowi na wsparcie Ukrainy w skutecznym wykorzystaniu funduszy unijnych. Chętnie się tą wiedzą podzielimy na poziomie państwa, miasta i regionu – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

14,7 mln zł dla szpitali we Lwowie, Tarnopolu i Krośnie

Wsparcie z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 otrzymają Szpital Kliniczny Planowego Leczenia, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej” we Lwowie, Komunalne Przedsiębiorstwo „Tarnopolska Regionalna Przychodnia” Rady Regionalnej Tarnopola oraz Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie.

Lwowski szpital wybuduje i wyposaży w niezbędny sprzęt Oddział Opieki Paliatywnej, Mobilnych Grup Leczniczych i Oddziału Psychoonkologii. W Tarnopolu powstanie oddział paliatywny dla chorych na nowotwory oraz nowy budynek z oddziałem radiologii.

Szpital w Krośnie zmodernizuje i wyposaży pomieszczenia szpitalne Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Konkretne wsparcie dla seniorów

Co oznacza to dla pacjenta i jego rodziny? Szybszy termin przyjęcia pacjenta obłożnie chorego do ZOL oraz lepsze warunki pobytu. Obecnie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy znajduje się na parterze oraz pierwszym piętrze budynku przy ulicy Grodzkiej, w którym również znajdują się: Poradnia Zdrowia Psychicznego, Dzienny Oddział Psychiatryczny, Oddział Medycyny Paliatywnej oraz Oddział Dermatologiczny.

W wyniku modernizacji odcinek ZOL znajdujący się na parterze zostanie przeniesiony na trzecie piętro, zaś obecnie znajdujący się tam Oddział Dermatologiczny będzie zlokalizowany na parterze. Nowe umiejscowienie Zakładu stworzy możliwość zwiększenia bazy łóżkowej.

Obecnie w Zakładzie przebywa 55 pacjentów, zaś po wykonaniu zadań projektu będzie udostępnionych dodatkowo 15 miejsc, co znacznie skróci czas oczekiwania na przyjęcie do Zakładu. Dodatkowo na oddziale będą znajdować się dwie łazienki dla niepełnosprawnych, w tym jedna z możliwością podłączenia wózko-wanny.

Dzięki temu zostanie podniesiona jakość świadczonych usług, a także zostanie zakupiony sprzęt m.in.: ambulans, samochód transportowy, łóżka medyczne z wyposażeniem; urządzenie do światłoterapii, aparat do fizykoterapii, pionizator, podnośnik elektryczny mobilny, łóżka kąpielowe do transportu i kąpieli pacjentów, myjki do dezynfekcji, zestawy komputerowe, szafy na dokumenty, pościel, meble kuchenne, bemar cateringowy, wózki do rozwożenia posiłków, lodówki, zmywarki, meble zabiegowe, wózki na leki, wózki opatrunkowe, wózki na czystą bieliznę.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin