
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy DK28 Długie – Sanok. To inwestycja, która połączy obwodnicę Sanoka i obwodnicę Miejsca Piastowego. Dzięki niej skróci się czas dojazdu w Bieszczady, a Sanok i cały subregion bieszczadzki zyskają bezpośrednie połączenie z drogą ekspresową S19. GDDKiA na oferty czeka do 23 września br.
Jest to już drugi przetarg na dokumentację. Poprzedni został unieważniony, ponieważ wszystkie złożone oferty przekraczały kwotę, jaką planowaliśmy przeznaczyć na to zadanie.
Ogłoszony przetarg dotyczy prac przygotowawczych, które rozpoczynają cykl realizacji tej inwestycji drogowej. To na tym etapie ustalamy korytarz drogi, analizujemy, gdzie i dlaczego będziemy budować nową drogę albo gdzie na pewno nie możemy budować, ponieważ realizowana inwestycja miałaby negatywny wpływ na otoczenie.
Zakres przetargu obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU).
Docelowo inwestycja na DK28 będzie polegała na budowie nowego odcinka drogi o długości ok. 6 km omijającego miejscowości Długie, Pisarowce i Nowosielce oraz rozbudowie istniejącej DK28 na długości ok. 2 km, w miejscowościach Czerteż i Zabłotce.
Nowy przebieg drogi
Istniejąca droga krajowa nr 28 zaliczana jest do podstawowego układu komunikacyjnego Polski. Posiada charakter strategiczny, gdyż umożliwia dojazd do przejść granicznych w południowo-wschodniej części kraju (Korczowa, Medyka, Krościenko) łączących Unię Europejską z Ukrainą.
Średni dobowy ruch według Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) z 2020/2021 r. na drodze krajowej nr 28 między Miejscem Piastowym, a Sanokiem kształtuje się na poziomie run the jewels x nike sb dunk low ponad 10 tys. pojazdów na dobę.
Na odcinku Długie – Sanok DK28 przebiega w większości wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi, jednopoziomowymi skrzyżowaniami, przejściami dla pieszych oraz zjazdami do nieruchomości, co wiąże się z częstymi ograniczeniami prędkości. Dodatkowo, w miejscowości Pisarowce, droga krajowa krzyżuje się z linią kolejową nr 108 Stróże – Krościenko poprzez skrzyżowanie jednopoziomowe. Powoduje to znaczne utrudnienia w ruchu i wydłuża czas przejazdu, w szczególności w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego.
Droga o nowym przebiegu pozwoli na przekierowanie ruchu tranzytowego z przygotowywanej do realizacji obwodnicy Miejsca Piastowego, budowanej drogi ekspresowej S19 oraz z funkcjonującej obwodnicy Sanoka poza gęsto zabudowane centra miejscowości. Nowa droga będzie stanowić obwodnicę miejscowości Długie, Pisarowce oraz Nowosielce. Pozwoli także na uzyskanie spójnego standardu drogi krajowej (droga dwujezdniowa klasy GP, czyli główna ruchu przyspieszonego) na odcinku Krosno – Sanok, co wpłynie na usprawnienie ruchu tranzytowego oraz turystycznego na tym kierunku.
Pozwoli to także otworzyć nowy rozdział w rozwoju miast i całego regionu. Dzięki lepszemu skomunikowaniu z drogą ekspresową, a dalej z autostradą A4, tereny południowo-wschodniej części województwa staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Ułatwiony będzie transport towarów i zwiększona dostępność komunikacyjna, co w konsekwencji stworzy lepsze warunki do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji nowych inwestycji. Istotny jest także wpływ tej inwestycji na rozwój szeroko rozumianego sektora turystycznego. Skróci się czas dojazdu turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają Bieszczady. Poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Co też istotne, nowa inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na jakość codziennego życia Cheap Turismo Jordan , adidas speed trainer 3 grey blue jeans 2017 , Yeezy Gap Engineered by Balenciaga Logo Hoodie Black mieszkańców miejscowości zlokalizowanych wzdłuż DK28. Zmniejszy się natężenie ruchu w okolicznych miejscowościach oraz poziom hałasu.
