REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 czerwca 2026

Wieloletnia Prognoza Finansowa przyjęta, budżet Rzeszowa na 2026 rok uchwalony! (WIDEO)

Za drugim podejściem udało się uchwalić budżet Rzeszowa na 2026 rok (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszowa)

Podczas wtorkowej (30 grudnia) sesji Rady Miasta przyjęto Wieloletnią Prognozę Finansową oraz przegłosowano budżet Rzeszowa na 2026 rok. Zgodnie z oficjalnymi wynikami głosowania, za przyjęciem budżetu było 17 radnych, 6 radnych było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Dwóch uprawnionych do głosowania radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Dopiero dzisiaj podczas drugiej grudniowej sesji Rady Miasta Rzeszowa przyjęto Wieloletnią Prognozę Finansową  (WPF) Miasta Rzeszowa oraz budżet miasta na 2026 rok. Pierwszy raz na tymi dwoma dokumentami radni głosowali 16 grudnia, ale uchwała nad prognozą finansową wieloletnią tego dnia nie została przegłosowana. W związku z tym wówczas nie przystąpiono do głosowania nad budżetem miasta. Podczas dzisiejszej sesji udało się i miejski przyszłoroczny budżet Rzeszowa został uchwalony. 

Większe wpływy z podatków 

Prezydent Konrad Fijołek na początku trzygodzinnej dyskusji nad drugim w grudniu podejściem do projektu WPF, podkreślił, że priorytetem jest obecnie zabezpieczenie funkcjonowania miasta. Zmieniona w porównaniu z poprzednim dokumentem uchwała przewiduje zwiększenie nakładów na obronę cywilną i ochronę ludności oraz dodatkowe środki finansowe na rozbudowę infrastruktury drogowej. 

Włodarz miasta zaprezentował grafikę i odniesienie do autopoprawek w WPF. Zapisane dochody z podatków od nieruchomości zwiększone mają być w 2026 r. o 5 mln 170 tys. zł, również wyższe mają być przychody z podatków PIT – o 6 mln zł, a z OL i OC o 4,8 mln zł. Dodatkowo z Ministerstwa Sportu miasto Rzeszowa otrzymało już w tym roku, z wykorzystaniem w 2026 r. 19 mln 999 tys. zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego (PCLA). To zmiana dochodów na tę inwestycję do projektu budżetu 2026 r. Resort sportu miał przekazać na PCLA w sumie 60 mln zł. Po 30 mln w dwóch kolejnych latach, a już w 2025 roku przekazał wcześniej, niż się tego spodziewano większą część z tych 30 mln zł (prawie 20 mln zł).  

Prezydent alarmuje: – Bez WPF, trzeba wstrzymać PCLA 

– Jeśli teraz radni nie przyjęliby WPF, to trzeba byłoby w styczniu przerwać roboty przy budowie PCLA –  mówił Konrad Fijołek. – Jeśli na poprzedniej sesji Rady Miasta były z mojej strony duże emocje, to wybaczcie. Ale bez uchwalenia WPF miasto znalazłoby się w trudnej sytuacji finansowej. To związane byłoby z brakiem finansowania wielu inwestycji z obligacji. To było zaalarmowane ostrzeżenie. Musimy zadbać o płynność finansową miasta. Być może jakaś opatrzność czuwa nad naszym miastem i będziemy mieli szacunkowo od 5 do 6 mln zł z PIT – dodał.

Radny: – Wzrasta zadłużenie, trzeba szukać oszczędności 

Waldemar Szumny z PiS, przewodniczący RM, poinformował, ze wprawdzie WPF dostał od Regionalnej Izby Obrachunkowej pozytywną opinię, ale z uwagami. Stwierdzono w nich m.in. nierealistyczne niektóre finansowanie inwestycji i to radni powinni obiektywnie ocenić realność WPF. Zwrócono też uwagę na duże ryzyko tego dokumentu w związku z dużym zadłużeniem miasta. 

Jacek Strojny z klubu radnych Razem dla Rzeszowa zwrócił uwagę na kolejne zadłużenie miasta na kwotę 217 mln zł.  – Zarzuty do WPF złożę do RIO i do NIK-u – powiedział.

Natomiast Jerzy Jęczmienionka z PiS, stwierdził, ze deficyt budżetu miasta wzrasta, a zadłużenie wynosi prawie 1,6 mld zł. – Trzeba szukać oszczędności – powiedział.

– Może trzeba zrezygnować z niektórych inwestycji w ramach WPF? W okresie świąt zacząłem się przyglądać zadłużeniu miasta. To mieszkańcy i ich dzieci będą je spłacać. Z obliczeń wynika, że wraz z odsetkami w ciągu 20 lat trzeba będzie wydać 3 mld zł na obsługę zadłużenia – alarmował.

Większość radnych za WPF

Radni opozycji z klubu PiS i Razem dla Rzeszowa wprawdzie doceniali dynamiczny rozwój miasta, ale jednocześnie wyrazili zaniepokojenie rosnącym zadłużeniem Rzeszowa. Mimo to przyjęto Wieloletnią Prognozę Finansową miasta większością głosów Koalicji Obywatelskiej, Rozwoju Rzeszowa i dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości – Andrzeja Szlachty i Andrzeja Szali.

Głosy rozłożyły się następująco: „za” było 13 radnych, „przeciw” – 9, a jeden radny wstrzymał się od głosu. 

Budżet na 2026 roku przyjęty

Krócej, niż nad WPF trwała dyskusja nad przyszłorocznym budżetem miasta (gdyby nie uchwalono WPF, to radni nie mogliby głosować nad budżetem – przyp. red).

– Cieszę się, że podczas dzisiejszej sesji zwyciężyła miłość do Rzeszowa. Wykonałem gesty dobrej woli w stronę państwa radnych, w postaci dwóch autopoprawek, w których uwzględniłem wiele ze zgłaszanych propozycji. Wierzę, ze to pomogło radnym podjąć dziś ważne dla naszych mieszkańców decyzje – przyjąć Wieloletnią Prognozę Finansową i następnie budżet na przyszły rok – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Na dzisiejszej sesji wzorem odpowiedzialności i motorem napędowym uchwały budżetowej był radny Andrzej Szlachta. Potrafił wznieść się ponad podziały polityczne. Jako że był Prezydentem Rzeszowa, posłem przez wiele lat, potrafił wskazać czym jest dobro miasta. Podkreślał to, że trzeba jak najszybciej, już od jutra ruszać z pracą, realizować budżet, inwestycje i to, co obiecaliśmy mieszkańcom – dodał Prezydent Fijołek.

Andrzej Szlachta, radny PiS podczas debaty budżetowej podkreślał, że Konrad Fijołek zrobił duży gest w stosunku do opozycji i przyjął poprawki.

– Nie były one abstrakcyjne. Były zbieżne z tym, o czym Pan Prezydent także myślał. Te poprawki idą w kierunku dokończenia układu komunikacyjnego miasta. W pierwszej kolejności chodzi o domknięcie układu na północy, co już Prezydent robi, i otworzenie budżetu na rozwiązania komunikacyjne w części południowo-wschodniej. Tego wymaga rzeczywistość. I to udało się w budżecie zapisać. Na razie są to niewielkie kwoty, ale te zadania instytucjonalnie już w budżecie istnieją – wskazywał Andrzej Szlachta, który dodał, że „zawsze należy pamiętać o tym co najważniejsze – na budżet nie czeka Prezydent, nie czekają radni, tylko czekają mieszkańcy Rzeszowa”.

– Ja Kryśka Wróblewska – mówiła Krystyna Wróblewska, radna PiS. – składam propozycję dla prezydenta Rzeszowa. Zbudujmy  przejście drogowo-kolejowe na ks. Jałowego, Wyspiańskiego – rampa kolejowa, zmodernizujmy ulicę 8 marca przy partycypacji z PGE, przeprowadźmy rewitalizację placu Wolności i hali targowej, wybudujmy lodowisko miejskie, bo Rzeszów na nie czeka od lat. Pieniądze można pozyskać na te zadania z rządu, powinien się tym zająć Marcin Deręgowski, wiceprezydent Rzeszowa, z Koalicji Obywatelskiej. Tak postąpił poprzedni prezydent Tadeusz Ferenc, który jeździł do Warszawy i otrzymał dla miasta kilkaset milionów złotych – przypominała.

„Za” przyjęciem budżetu miasta na 2026 roku głosowało 17 radnych, „przeciw” – 6, nikt się  nie wstrzymał. Dwoje radnych uprawnionych do głosowania, nie głosowało.

ZA: Andrzej Dec, Jacek Strojny, Mirosław Kwaśniak, Katarzyna Maciechowska, Anna Woźniak-Kunicka, Mateusz Maciejczyk, Wiesław Ziemiński, Witold Walawender, Wojciech Jaślar, Bogusław Sak, Sławomir Gołąb, Robert Walawender, Mirosław Kwaśniak, Andrzej Szlachta, Aleksander Szala, Rafał Kulig, Elżbieta Niedzielska, Michał Wróbel.

PRZECIW: Waldemar Szumny, Jerzy Jęczmienionka, Mateusz Szpyrka, Krystyna Wróblewska, Waldemar Kotula, Piotr Kilar

NIE GŁOSOWALI: Marta Niewczas, Robert Kultys.

We wtorkowej sesji, ze względu na jej ważny dla miasta charakter, wzięli udział także Grzegorz Wrona, Wiceminister Aktywów Państwowych oraz Krzysztof Sobolewski, Poseł PiS.

– Dla mnie jako mieszkańca Rzeszowa i przedstawiciela społeczności osiedla Baranówka ważne są także zadania, które znalazły się w autopoprawce. Są tam drogi osiedlowe, ich oświetlenie, rozwój Stadionu Miejskiego. I liczę, że w przyszłości środki na takie cele inwestycyjne będą zwiększane – mówił podczas obrad Mateusz Maciejczyk, radny klubu KO.

Warte podkreślenia jest to, że na inwestycje jest ponad 400 mln zł. Dla mnie jako nauczyciela ważne są fundusze, które będą wydane na zadania związane z edukacją. Mam tu na myśli np. kontynuację rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej, rozbudowę IX Liceum Ogólnokształcącego, remont budynku III Liceum Ogólnokształcącego – podkreślał Witold Walawender, przewodniczący klubu Rozwój Rzeszowa.

Dochody budżetu miasta na przyszły rok to: 2 mld 537 mln 964 tys. zł, wydatki w ramach tego budżetu zaplanowano na 2 mld 674 mln 564 tys. zł, a planowany deficyt na koniec 2026 roku ma wynieść 136 mln 599 tys. zł. Na inwestycje jest ponad 400 mln zł. Wśród nich znalazły się m.in. dokończenie budowy Wisłokostrady, wspomniane wyżej rozbudowy IX LO, III LO, SP 21, dokończenie budowy żłobka na os. Drabinianka i rozbudowy Zespołu Szkół Elektronicznych, rozpoczęcie prac przy projektowaniu północno-wschodniej obwodnicy miasta, rozpoczęcie budowy szkoły na os. Budziwój, zaprojektowanie przebudowy ronda Kuronia.

Do najważniejszych inwestycji będą należeć m.in. dokończenie Wisłokostrady oraz połączenie ul. Krakowskiej z ul. Warszawską, dokończenie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego, rozbudowa oczyszczalni ścieków, rozbudowa IX LO, III LO, SP 21, dokończenie budowy żłobka na os. Drabinianka i rozbudowy Zespołu Szkół Elektronicznych, rozpoczęcie prac przy projektowaniu północno-wschodniej obwodnicy miasta, rozpoczęcie budowy szkoły na os. Budziwój, zaprojektowanie przebudowy ronda Kuronia oraz bezpieczeństwo i obrona cywilna w tym budowa schronów.

Udostępnij

FacebookTwitter