Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Uczniowie zrobią porządek! Rusza nabór do akcji „Zrób porządek w szafie”

Fot. Materiał prasowy fundacji

Ruszył nabór do wiosennej edycji akcji „Zrób porządek w szafie”, organizowanej przez Fundację Eco Textil. Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu hiperkonsumpcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących.

Cel Akcji: Zrównoważona Moda i Edukacja Ekologiczna. Akcja „Zrób Porządek w Szafie” to nie tylko zbiórka ubrań, ale przede wszystkim świadome działanie na rzecz zrównoważonej mody i edukacji ekologicznej. Sortownia odzieży Wtórpol i organizator – Fundacja Eco Textil wierzą, że odpowiedzialność za naszą planetę leży w rękach każdego z nas. Edukacja jest kluczowym elementem budowania świadomej społeczności.

Dzieci zbierają, szkoła dostaje nagrodę

Łączna pula nagród przekazanych przez Fundację we wszystkich zbiórkach to 40 tys. zł. W ostatniej zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski. Zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań!

– Dzięki akcjom prowadzonym w szkołach, dbamy o planetę. Dodatkowo uczymy młodzież, nie tylko odpowiedzialnego podejścia do mody i ubrań, ale uczymy też pomagać potrzebującym. Stwarzamy okazję do rozmowy o tym, jak każdy z nas, poprzez swoje codzienne decyzje ma wpływ na Ziemię i jej przyszłość. Każda kolejna edycja bije kolejne rekordy. Szkoły zbierają całe tony tekstyliów. To oznacza, że takie akcje działają i są potrzebne! – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat drugiego obiegu tekstyliów.

Przebieg akcji

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zbierają do pojemnika ustawionego na terenie szkoły niepotrzebne ubrania. Po zakończonej zbiórce, Fundacja Eco Textil przewozi odzież do sortowni. Zebrane ubrania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu, dzięki czemu mają szansę posłużyć komuś innemu, zamiast trafić na wysypisko śmieci. Wszystko, co nadaje się wciąż do użytku, wróci na rynek. To co nie może być już noszone – zostanie przetworzone w ramach recyklingu.

– Chcemy edukować od najmłodszych lat nowe pokolenie, dla którego obieg zamknięty będzie pierwszym i oczywistym wyborem. Dzięki zbiórce kształtujemy pozytywne wzorce i krzewimy wiedzę z zakresu less waste. Uczniowie niosą ten przekaz dalej, dzielą się wiedzą z rodzicami i rodzeństwem, a drugi obieg staje się tematem rozmów. A to pozwala naszej edukacyjnej misji zataczać coraz szersze kręgi – mówi Monika Lipnicka.

Nagrody i szczytne cele

Zgłosić może się każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa. Aby wziąć udział, wystarczy wypełnić zgłoszenie uczestnictwa na stronie Fundacji Eco Textil i przygotować się na start akcji. Zapraszamy do zapisów szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Włączyć się ma szansę cała społeczność, uczniowie, nauczyciele, ich rodziny oraz lokalni mieszkańcy. Na zwycięzcę czeka 2 tys. złotych, na zdobywców II i III miejsca – po 1 tys. złotych. Dodatkowo fundacja przekaże 2 tys. złotych szkole, która zbierze najwięcej odzieży w przeliczeniu na jednego ucznia. To szansa dla mniejszych szkół, liczących niewielu uczniów.

Start zgłoszeń: już teraz. Start akcji: 18 marca 2024. Zbiórka do: 10 maja 2024.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin