Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował decyzję dotyczącą wstrzymania w obrocie i zakazu sprzedaży niektórych medykamentów. Chodzi o kilka serii produktu Gripblocker Express oraz Paracetamol Hasco. Powód? Zastosowanie w nich zanieczyszczonej substancji czynnej, która może być niebezpieczna dla pacjentów. Czy znikną z półek? Zachodzi obawa, że nie z wszystkich.
Oba produkty są dostępne w aptekach, a farmaceuci dbają o bezpieczeństwo lekowe. Wariant drugiego leku (Paracetamol Hasco, 500 mg, 6 tabletek powlekanych) można jednak kupić także w placówkach obrotu pozaaptecznego. Na stacjach benzynowych, w kioskach czy sklepach. Kiedy 24 września br. GIF wstrzymał w obrocie jedną z serii popularnego leku na ból gard air jordan 11 cherry holiday 2022ła Strepsils (powodem zanieczyszczenia o nieznanym pochodzeniu), farmaceuci oraz media alarmowały, że wielu sprzedawców placówek obrotu pozaaptecznego nie dostosowa Nike LeBron Zoom Soldier VII (7) 'Deep Royal Blue' , Nike va t-il rééditer toutes les Air Force 1 B , IetpShopsło się do decyzji GIF nawet miesiąc po jej opublikowaniu.
NIK nie zostawił na obrocie lekami suchej nitki
Kilka dni temu ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący niedostatecznego nadzoru nad lekami bez recepty. NIK w swojej analizie skupił się właśnie na sprzedaży w placówkach obrotu pozaaptecznego.
Kontrola pokazała też, że w przeciwieństwie do pracowników aptek, osoby zatrudnione w sklepach ogólnodostępnych nie miały wiedzy na temat sprzedawanych tam leków bez recepty. Nikt nie śledził komunikatów GIF, a połowa tych sklepów nie monitorowała warunków przechowywania leków OTC. W ramach zleconej przez Izbę kontroli wojewódzcy inspektorzy stwierdzili także, że w 12 z 16 sklepów wielkopowierzchniowych, w 10 z 16 „innych sklepów” oraz w 13 z 16 stacji benzynowych nie zabezpieczono leków bez recepty przed bezpośrednim dostępem dzieci. To mogło zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu. Zdaniem NIK problem ten wymaga natychmiastowych działań Ministra Zdrowia.