REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

W 13 rzeszowskich przedszkolach zamontują zbiorniki retencyjne

Zbiorniki zostaną zamontowane m.in. na terenach przedszkoli znajdujących się przy ulicach: Mazurskiej, Rejtana, Krajobrazowej, Rataja, Kochanowskiego, Piastów. (Fot. Pixabay)

W kolejnych miejskich placówkach zamontowane zostaną zbiorniki retencyjne. Tym razem dotyczy to 13 rzeszowskich przedszkoli. Zbiorniki mają pojemność 1000 litrów. Koszty wraz z montażem to ok. 50 tys. zł.

Zbiorniki zostaną zamontowane m.in. na terenach przedszkoli znajdujących się przy ulicach: Mazurskiej, Rejtana, Krajobrazowej, Rataja, Kochanowskiego, Piastów. Realizacja tego zadania odbywa się w ramach „Programu edukacji ekologicznej w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu”. Urząd Miasta Rzeszowa wykonuje to zadanie przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. 

Jak wykorzystać deszczówkę? 

Dofinansowanie wynosi 50 procent kosztów, nie więcej niż 25 tys. zł. Program obejmuje zakup i montaż zbiorników retencyjnych naziemnych na deszczówkę wraz z tablicami edukacyjnymi, które będą montowane na terenie miejskich jednostek. To przedsięwzięcie obejmuje też część edukacyjną i praktyczną w formie prelekcji na temat małej retencji i dbałości o zasoby wodne oraz pokazanie praktycznych sposobów wykorzystania zebranej wody deszczowej. 

W ramach małej retencji Urząd Miasta Rzeszowa od 2020 r. wprowadza infrastrukturę do gromadzenia i wykorzystywania wód deszczowych. Do 2023 roku w mieście zbiorniki zostały zamontowane w 48 placówkach: żłobkach, przedszkolach, szkołach,  domach pomocy społecznej, domu dziecka. 

Do 31 czerwca nabór wniosków na dotację 

To nie koniec tego typu proekologicznych działań. Do 31 czerwca br. trwa nabór wniosków na dotację dla osób prawnych, przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych w ramach programu dotacyjnego Mała retencja 2.0. Dotacja wynosi 2 tys. zł. Można ją przeznaczyć na zakup i montaż zbiorników naziemnych o łącznej pojemności  minimum 500 litrów, zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o pojemności minimum 2000 litrów. Jak też zakup i montaż studni chłonnej lub przelewowo-rozsączającej, utworzenie ogrodu deszczowego lub utworzenie oczka wodnego o pojemności minimum 500 litrów. 

Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7, pokój nr 1 w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. 7.30 do 17. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 17 875 48 95 oraz 17 875 41 90. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin