REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 23 lutego 2024

W czwartek w Błażowej Dolnej uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego ks. Michała Pilipca ps. „Ski”

Fot. Materiały prasowe

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Gmina Błażowa, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej zapraszają na uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego ks. Michała Pilipca ps. „Ski”.

Ks. Michał Pilipiec urodził się 28 listopada 1912 w Tarnawce. W 1931 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, w 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po wybuchu II wojny światowej aktywnie działał na rzecz wysiedlonych. Od 1940 r. działał w konspiracji, w inspektoracie AK Rzeszów, ukrywał ściganych, organizował komplety w konspiracyjnej Szkole Podchorążych. W 1944 r. uczestniczył w akcji „Burza” na Rzeszowszczyźnie.

Podrzucili mu broń i materiały konspiracyjne

O poranku 3 grudnia 1944 r. ks. Pilipiec udał się do kościoła parafialnego, aby odprawić roraty. Pod jego nieobecność w pokojach na plebanii przeprowadzono rewizję, podrzucając materiały konspiracyjne oraz broń. Księdza aresztowali funkcjonariusze KW MO w Rzeszowie pod dowództwem szefa Wydziału Śledczego kpt. Zygmunta Bieszczanina bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej. Osadzony został wraz z innymi w specjalnym więzieniu utworzonym w prywatnej wilii przy ul. Kraszewskiego 4, a następnie na zamku w Rzeszowie. Po brutalnym śledztwie, 8 grudnia 1944 r. wywieziony z czterema partyzantami: Józefem Batorym, Stanisławem Sobczykiem oraz Michałem Mikulcem do lasów głogowskich i rozstrzelany przez funkcjonariuszy KW MO. Spalone ciała miejscowa ludność pochowała w bezimiennej mogile.

W marcu 1977 r. dokonano ekshumacji i identyfikacji szczątków pomordowanych. 6 lipca 1977 r. ks. Michał Pilipiec został uroczyście pochowany w kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Błażowej.

Uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego ks. Michała Pilipca oraz żołnierzy Armii Krajowej odbędzie się 15 lutego (czwartek) w Błażowej Dolnej.

Program uroczystości (15 lutego, czwartek):

  • 10:00 – Msza święta w kościele pw. Franciszka z Asyżu w Błażowej Dolnej
  • 11:00 – przemarsz pod budynek Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej
  • 11:15 – odsłonięcie i poświęcenie muralu
  • 11:20 – przemówienia zaproszonych gości

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin