Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

W Rzeszowie brakuje minusowych grup krwi

„Wyrażam zgodę, aby pobrana ode mnie krew i jej składniki zostały wydane za opłatą do podmiotów leczniczych z przeznaczeniem do celów klinicznych” – taką klauzule podpisuje honorowy dawca. (Fot. Pixabay)

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie prosi dawców o oddawanie krwi grup przede wszystkim minusowych. Obecnie zaczyna brakować zapasów grup 0 RhD minus oraz AB Rh minus. Na średnim poziomie jest krew A RhD plus i A RhD minus i B RhD plus.

Jedna jednostka krwi, czyli ilość pobrana od dawcy podczas jednej donacji to 450 ml. Rzeszowskie RCKiK wydaje dziennie od 250 do 350 jednostek krwi.

Dlaczego częściej brakuje minusowych grup krwi? Ludzie o grupie Rh ujemnej stanowią 15 proc. populacji, dlatego trudniej uzupełnić jej zapasy krwi. W dodatku grupa 0Rh minus, jest najbardziej uniwersalną grupą krwi, którą można przetoczyć każdemu pacjentowi niezależnie jaką grupę krwi ma, i niezależnie od tego czy plusową czy minusową, stosuje się ją np. w przypadku tzw. pilnych transfuzji, kiedy nie ma czasu na badania Grupę 0 Rh plus można też przetoczyć osobom z każdej grupy, ale już tylko plusowej.

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 do 65 roku życia. Krew można oddawać nie częściej niż co 8 tygodni, mężczyzna nie częściej niż 6 razy w roku, a kobieta nie częściej niż 4 razy w roku.

W Rzeszowie krew można oddać od poniedziałku do piątku w RCKiK na ul. Wierzbowej 14. Można to także zrobić w oddziałach terenowych w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Leżajsku, Mielcu, Przemyślu. Krew można oddać też podczas wyjazdowych poborów krwi. Szczegóły na www.rckk.rzeszow.pl.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin