REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

W Rzeszowie rozmawiali o bezpieczeństwie pracy

Fot. arch. ZUS

Ponad 160 uczestników, 11 panelistów, 6 instytucjonalnych partnerów merytorycznych – to bilans zorganizowanej przez Oddział ZUS w Rzeszowie Ogólnopolskiej Konferencji w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Oficjalne obchody upamiętniające Ofiary Wypadków przy Pracy są corocznie organizowane i stanowią impuls do rozpowszechniania zasad bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy we wszystkich krajach.

Głównym celem tego szczególnego dnia jest podnoszenie społecznej świadomości na temat metod zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego zdrowia w pracy. A także uczczenie osób, które zginęły w pracy, uległy wypadkom przy pracy lub chorobom zawodowym.

– Każdego roku konferencję poświęcamy innej tematyce zwracając uwagę na skalę zagrożeń w różnych środowiskach pracy – podkreśla Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Wymieniają wiedzę i doświadczenia

Konferencja stanowi jednocześnie forum wymiany wiedzy i doświadczeń uczestniczących w niej osób. Z roku na rok uczestniczy w niej coraz więcej osób zainteresowanych budową kultury bezpieczeństwa pracy. Kształtowanie właściwych relacji w środowisku pracy, bazujących na zaufaniu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz opartych na przestrzeganiu przepisów prawnej ochrony pracy powinno być standardem. Jak powszechnie wiemy, nie zawsze udaje się to osiągnąć. Spora liczba uczestników konferencji jest przejawem zainteresowania w zakresie budowania kultury bezpieczeństwa pracy i praworządności w zatrudnieniu.

– Dzisiejsza konferencja jest doskonałym przykładem tego, że inwestycja w pracownika, w tym, w kontekście zapewnienia mu godnych i bezpiecznych warunków pracy będzie procentowała na przyszłość – dodaje rzecznik.

Wypadków mniej, ale nadal dużo

W 2023 roku – w województwie podkarpackim Zakład wypłacił 2 066 jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy w łącznej kwocie przekraczającej 15 mln zł. W 2022 roku było to 2 104 odszkodowań – 13,2 mln zł, w 2021: 2 116 odszkodowań – 14,7 mln zł, a w 2020 roku: 2 164 – w łącznej kwocie 12,2 mln.

Konferencję oddział ZUS organizował wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie i rzeszowskim Oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Partnerami merytorycznymi konferencji byli: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Urząd Dozoru Technicznego, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Rzeszowie.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin