Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

„Wieniec-24”. Akcja Straży Leśnej Nadleśnictwa Kołaczyce. Posypały się mandaty

Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny. (Fot. Straż Leśna Nadl. Kołaczyce)

Straż Leśna Nadleśnictwa Kołaczyce prowadziła w miniony weekend patrole w ramach akcji „Wieniec-24”, na której celowniku są kłusownicy i zbieracze poroża nieprzestrzegający przepisów prawa. Choć samo zbieranie poroży nie jest nielegalne, to wskazane prawem części lasu są z takiej działalności wyłączone.

W niedzielę, 10 marca patrol strażników na terenie kompleksu leśnego „Góra Królewska” położonego między Węglówką a Odrzykoniem natknął się na motocyklistów urządzających rajd crossowy i podjął próbę ich wylegitymowania. W pierwszym przypadku kierujący motocyklem, nie zastosował się do znaków i poleceń strażnika i rozpędzając motocykl, skręcił tuż przed funkcjonariuszem, przejeżdżając przez zarośla, co umożliwiło mu skuteczną ucieczkę – trwa ustalanie sprawcy tych wykroczeń.

W następnym przypadku w wyniku interwencji zatrzymano najpierw jednego kierującego motocyklem typu cross na miejscu interwencji a następnie po chwili następnego kierującego, który nie zastosował się do znaków zatrzymania wydawanych przez funkcjonariusza Straży Leśnej i podjął próbę ucieczki, uciekając w głąb lasu.

Straż Leśna Nadl. Kołaczyce

– Na nieszczęście dla uciekiniera las okazał się zbyt gęsty, aby kontynuować ucieczkę – mówi Łukasz Krzakiewicz, komendant posterunku Straży Leśnej. – Trzeci amator leśnych rajdów również skręcił z przewidzianego toru jazdy, skutecznie uciekając z miejsca popełnienia wykroczeń. W tym przypadku podjęto czynności wyjaśniająco-sprawdzające, które w niedługim czasie doprowadziły do ustalenia danych osobowych sprawcy – dodaje.

Na osoby poruszające się pojazdami motocross strażnicy nałożyli mandaty karne w wysokości 1300 zł, 2300 zł oraz 2500 zł i punkty karne.

Ponadto w poniedziałek 11 marca strażnicy z Kołaczyc nałożyli dwa mandaty karne na osoby poruszające się pojazdami typu quad w wysokości po 1000 zł

– Akcja „WIENIEC” jest prowadzona do 12 marca we wszystkich naszych nadleśnictwach – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – Do poniedziałku strażnicy ujawnili kolejne wykroczenia i przestępstwa, nałożyli 11 mandatów karnych na kwotę 7870 zł, udzielili 68 pouczeń oraz ujawnili dwie kradzieże drewna, przy czym w Nadleśnictwie Brzozów była to kradzież o wartości ponad 15 000 zł i masie 35 metrów sześciennych. Sprawca został zidentyfikowany, trwa postępowanie w tej sprawie. Nie stwierdzono naruszeń prawa przez poszukiwawczy zrzutów, choć zauważalna jest penetracja terenów leśnych przez amatorów jelenich poroży.

Straż Leśna Nadl. Kołaczyce

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin