Przypadający dziś (15 października) Dzień Białej Laski, to święto osób niewidzących i niedowidzących. To święto, które jest okazją do przypomnienia o działaniach, jakie miasto podejmuje na rzecz zwiększenia dostępności przestrzeni publicznych dla osób z takimi niepełnosprawnościami.
Jednym z najbardziej potrzebnych działań, umożliwiających osobom z niepełnosprawnością wzroku poruszanie się w mieście jest przekazywanie specjalnych pilotów dla osób niewidzących i niedowidzących.
W Rzeszowie jest kilkaset różnego typu udogodnień
Ponad 200 takich urządzeń przekazane zostało przez Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Dzięki nim osoby niewidzące i niedowidzące mogą sprawniej korzystać z rzeszowskiej komunikacji publicznej. Przy pomocy pilota mogą uruchomić sygnał tablicy świetlnej, która poinformuje głosowo o tym, które autobusy w najbliższym czasie pojawią się na przystanku. Kiedy podjeżdża autobus urządzenie komunikuje, jaka linia podjechała, jaką ma trasę i przystanek docelowy. Przystanków wyposażonych w system mówiący jest w Rzeszowie 190, a autobusów – 192.
Wiele rzeszowskich przystanków autobusowych w ostatnich zostało przystosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidzących i niedowidzących. Podczas ich przebudowy zastosowano m.in. kostkę integracyjną. W sumie, wykorzystując dofinansowanie z Unii Europejskiej w Rzeszowie przebudowano 240 zatok przystankowych.
W wielu budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa zainstalowano oznaczenia w alfabecie Braille’a i plany tyflograficzne (czyli mapy dotykowe, dzięki którym można dowiedzieć się, jak wygląda dany obiekt w środku). Do większości budynków można wejść z psem przewodnikiem lub asystującym.
Jest miejsce spotkań i ścieżki prowadzące
Ważnym krokiem było otwarcie w Rzeszowie Międzynarodowego Centrum Integracji Feniks. Nowoczesnej przestrzeni do spotkań, warsztatów, dostosowanej do potrzeb różnych grup społecznych, w tym osób niewidzących i niedowidzących. W centrum są m.in. ścieżki prowadzące (czyli podłużne pasy umożliwiające osobie niewidzącej poruszającej się z laską korzystanie z wytyczonej w ten sposób drogi). Lupy elektroniczne, oznaczenia tekstowe wypukłe z językiem Braille’a.
Dostępność cyfrowa i mobilny urzędnik
Miasto Rzeszów pracuje również intensywnie nad poprawą dostępności, w obszarze usług cyfrowych. Na miejskich stronach internetowych jest osiągalna funkcja powiększania treści, co jest kluczowe dla osób z wadą wzroku. Strony zapewniają także wysoki kontrast, a to zwiększa czytelność. Są dostępne przenośne powiększalniki i urządzenia lektorskie dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Innowacyjną usługą jest ponadto „Mobilny Urzędnik”. Polega ona na obsłudze spraw urzędowych na terenie Rzeszowa w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej do skorzystania z takiej formy. Znacząco podnosi to komfort i dostępność usług publicznych.