REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Wybudują dwie farmy fotowoltaiczne z magazynami energii

Umowy podpisali: Janusz Fic (z lewej), prezes spółki KHK i Janusz Guzik, dyrektor ds. technicznych z tej firmy oraz Grzegorz Zarzycki, prezes AGZ Krosno. (Fot. KHK)

W Krośnie i w Szczepańcowej powstaną nowe instalacje z magazynami energii. Farmy fotowoltaiczne będą miały łącznie 390 kWh mocy. W tej sprawie Krośnieński Holding Komunalny (KHK) podpisał umowy z firmą AGZ z Krosna.

Powstaną one przy Regionalnym Centrum Odzysku  Odpadów (RCOO)  w Krośnie i Zakładzie Uzdatniania Wody „Jasiołka”. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli zapewnioną  niezależność i samowystarczalność energetyczną. 

Aktualnie spółka KHK posiada 18 instalacji prądotwórczych o łącznej mocy ok. 3600 kWh. Umowy na wykonanie dwóch kolejnych takich farm mają wartość ok. 2,1 mln zł. 

– Rynek energii bardzo dynamicznie się zmienia – mówi Janusz Fic, prezes KHK. – Wobec dużych wahań cen energii i coraz częściej występujących cen ujemnych bardzo dużej wagi nabierają możliwości magazynowania energii. Stąd też nasze decyzje o budowie instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. Widzimy w nich duży potencjał, gdyż nie tylko zwiększą się nasze zdolności produkowania energii, ale i jej magazynowania w miejscu wytworzenia – dodaje.

Zmagazynowaną tańszą energię można później wykorzystać

Prezes KHK dodał, że te inwestycje dadzą szanse magazynowania energii wtedy, kiedy jest ona szczególnie tania i zużywać ją wówczas, kiedy jej ceny są bardzo wysokie. 

W tych miejscach wybudowane zostaną fotowoltaiczne instalacje prądotwórcze (Fot. KHK x2)

Nowe instalacje PV z magazynami energii powstaną w dwóch różnych lokalizacjach i będą mieć różne moce. Pierwsza z nich wybudowana będzie na terenie RCOO w Krośnie, gdzie powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 350 kWp i magazynie energii o mocy 350 kWH. Koszt tej inwestycji to 1 mln 835 tys. zł.

Druga instalacja PV o mocy 80 kWp i magazynie energii o mocy 40 kWk zostanie zrealizowana w Szczepańcowej na terenie ZUW „”Jasiołka”. Koszt wykonania to 323 tys. zł. 

Farmy będą gotowe w 2025 roku

Obydwie instalacje mają być gotowe w ciągu 12 miesięcy od podpisania umów, czyli najpóźniej do maja 2025 roku. 

– Spółka AGZ od 30 lat prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa sieci energetycznych, i w tym zakresie posiadamy spore doświadczenie – powiedział Grzegorz Zarzycki, prezes firmy AGZ. – Na swoim koncie mamy wiele robót, w tym realizowanych na terenie miasta Krosna. Jesteśmy wykonawcą m.in. oświetlenia stadionu przy ul. Legionów, oświetlenie wraz ze sterowaniem pasa startowego i dróg kołowych na krośnieńskim lotnisku, czy system sterowania ruchu kołowego na DK 28. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy instalacji PV o mocy 1 MW ze stacją transformatorową w Rymanowie – dodał.

Produkcja roczna prądu na poziomie 13 tys. MWh

Krośnieński Holding Komunalny posiada 18 instalacji prądotwórczych w tym kogeneracyjną instalację biomasową ORC, małą turbinę wodną, trzy silniki na biogaz oraz 13 instalacji fotowoltaicznych. W 2023 r. obiekty te wyprodukowały łącznie  13 004 MWh energii elektrycznej. Przy czym zużycie całkowite prądu w spółce KHK wyniosło ok. 12 550 MWh. W porównaniu do 2022 r. produkcja energii elektrycznej w spółce wzrosła w ub. roku o 5,3 proc. i była większa niż jej zużycie. 

Prezes Fic liczy na to, że po wybudowaniu kolejnych instalacji i to z magazynami energii, bilans energetyczny będzie jeszcze lepszy. Budowa nowych instalacji PV realizowana jest w ramach programu NFOŚiGW

– Ciepłownictwo powiatowe – i jest dofinansowana – po ok. 50 proc. wartości netto inwestycji w formie dotacji i pożyczki.  Docelowo, w ramach tego projektu instalacja PV z magazynem energii powstanie też przy przepompowni ścieków przy ul. Ściegiennego w Krośnie. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin