REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 28 maja 2024

Wykład otwarty: „Rzeszowscy rabini” w Urban Lab

Plakat promujący wydarzenie. (Fot. mat.pras.)

Jakie funkcje w gminie żydowskiej pełnił rabin, co należało do jego obowiązków oraz kim byli rzeszowscy rabini? O tym wszystkim opowie rzeszowianka Karolina Ożóg, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, muzealniczka, edukatorka, tłumaczka języka hebrajskiego. Wykład otwarty odbędzie się w piątek, 2 lutego, o godz. 18 w Urban Lab.

Karolina Ożóg od 2013 r. związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorką facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.

Jak wyglądała modlitwa w rzeszowskiej synagodze?

„Rabin Natan Lewin stał na schodach przed Świętą Arką, naprzeciwko zgromadzenia. Był owinięty w wielki tałes, z szeroką srebrną atarą, zdobiącą jego głowę i korespondującą ze srebrzystą brodą. Głosił o sprawach dnia. Jego kazanie nie było ogniste, a jego głos nieco zachrypnięty; jednak słowa, przekazywane z wielkim zapałem, rozgrzewały serce” – wspomina jeden z uczestników.

Spotkanie jest czwartym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców. Wstęp wolny!

Wydarzenie organizuje Fundacja Inwencja. Partnerują jej: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze. Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość). Polecamy!

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin