REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 18 września 2024

Zawsze czuł się Polakiem. 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa

Portret Wincentego Witosa
Wincenty Witos – wybitny mąż stanu, działacz samorządowy i przywódca ruchu ludowego. (Fot.wikimedia)

Przez całe życie dążył do poprawy warunków egzystencji chłopów i walczył o ich prawa. Był jednym z najważniejszych polityków niepodległej Polski. Podczas II wojny światowej Niemcy uwięzili go w rzeszowskim Zamku. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin rolnika i społecznika, Wincentego Witosa.

– To jeden z 6 ojców niepodległości, człowiek niezwykle zasłużony dla Polski – dla jej państwowości i naszego narodu. Jako przywódca chłopów i ruchu ludowego, miał niezwykle ważny wpływ na to, że wielu z tych, którzy uważali się za tutejszych, za mieszkańców wyłącznie danego regionu, uzyskało świadomość narodową – podkreśla dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. – Sam Witos czuł się zawsze Polakiem i chciał, żeby wszyscy chłopi polskiego pochodzenia taką świadomość mieli. I to mu się w dużej mierze udało.

Od początku związany z ruchem ludowym

Urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Rodzina była uboga, więc nie lada wyzwaniem było wyprawienie chłopca do szkoły. Ten uczył się pilnie przez 4 zimy i dużo czytał. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wincenty Witos zadebiutował w 1893 r. jako publicysta pod pseudonimem Michał Rydz w antyklerykalnym „Przyjacielu Ludu”.

W 1908 r. został wójtem gminy Wierzchosławice. To wtedy wybudowano we wsi młyn, dom ludowy, rozbudowano szkołę. Podczas urzędowania Witosa poprawiono też stan dróg, przeprowadzono prace melioracyjne, powołano kółko rolnicze i rozwinięto ruch spółdzielczy.

W 1895 roku, na zjeździe w Rzeszowie Polskie Towarzystwo Demokratyczne przekształcono w Polskie Stronnictwo Ludowe, do którego przystąpił Wincenty Witos.

Od 1908 r. był posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego. W 1911 r. uzyskał także mandat posła parlamentu wiedeńskiego.

Coraz aktywniej włączał się też w działalność ruchu ludowego: wszedł w skład Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w 1913 r. został członkiem PSL „Piast” i wiceprezesem tego stronnictwa. W czasie I wojny światowej był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego. W 1916 r. objął stanowisko prezesa Zarządu Głównego PSL „Piast”, zainicjował też powstanie rezolucji domagającej się niepodległości dla Polski.

Trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej

W latach 1918-1919 przewodniczył Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska  Cieszyńskiego. Posłował na Sejm Ustawodawczy oraz Sejmu I, II i III kadencji. W latach 1920-1921, 1923 (od maja do grudnia) i 1928 sprawował urząd Prezesa Rady Ministrów. W 1920 r. osobiście odwiedzał pod Radzyminem polskich żołnierzy walczących z Sowietami. Sam również miał okazję wygłosić płomienne przemówienie do żołnierzy polskich walczących z bolszewikami.

„Żołnierz nagi, bosy, ale o gorącym sercu, poczuł się naraz odpowiedzialnym za państwo, poczuł się panem swej ziemi, zrozumiał swoje posłannictwo. Trzeba było widzieć żołnierzy z pułku, który za karę został rozwiązany, aby się przekonać, że wczorajsi tchórze stali się bohaterami. Na kilka kilometrów od pierwszej linii tworzyły się przecie okopy, murem stanęli w nich chłopi, robotnicy, stanęli żołnierze polscy. W oczach naszych dokonała się niesłychana przemiana; żołnierz stanął, zarył się stopą w piach mazowiecki i uratował Warszawę” – przemawiał w marcu 1920 r. w Tarnowie.

Odsunięty od władzy po zamachu majowym

W latach 1928-1930 był jednym z przywódców Centrolewu i krytykiem rządów sanacji, co spowodowało uwięzienie go w twierdzy brzeskiej. W wyniku procesu został skazany na 1,5 roku więzienia. Nie przeszkodziło mu to jednak objąć stanowiska prezesa Rady Naczelnej Stronnictwa Ludowego, utworzonego w 1931 r. Zmuszony w 1933 r. do wyjazdu na emigrację polityczną do Czechosłowacji w dalszym ciągu oddziaływał na pracę SL w kraju, inicjując w 1937 r. Wielki Strajk Chłopski. Następnie wszedł w skład Frontu Morges, politycznego porozumienia działaczy stronnictw centrowych, powołanego w 1936 r. w Szwajcarii z inicjatywy gen. Władysława Sikorskiego i Ignacego Paderewskiego. Do kraju powrócił 31 marca 1939 r. i objął kierownictwo SL.

Więzień w rzeszowskim zamku

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo, osadzono go w więzieniu w zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Gdy zawiodły niemieckie próby pozyskania go do współpracy, został umieszczony początkowo w Krakowie, potem w Berlinie, wreszcie w sanatorium pod Poczdamem. W kwietniu 1940 r. powrócił do Krakowa, a następnie został  internowany w zarządzanym przez Gestapo zakopiańskim pensjonacie „Renesans”. Zwolniony 1 marca 1941 r. powrócił do rodzinnej wsi, został  jednak objęty zakazem opuszczania Wierzchosławic, gdzie był nadzorowany do listopada 1944 r. 30 marca 1945 r. oficer UB kpt. Józef Światło i oficer NKWD kpt. Nowikow uprowadzili Witosa z Wierzchosławic i przewieźli do Warszawy na projektowane spotkanie z prezydentem KRN, Bolesławem Bierutem. Według raportu gen. Iwana Sierowa odmówił rozmowy z Bierutem, oświadczając, że  „działającego obecnie w Polsce Stronnictwa Ludowego nie uznaje i nie  chce o nim rozmawiać”. Odmówił również wejścia w skład Rządu  Tymczasowego i nie podjął powierzonych 28 czerwca przez Prezydium KRN obowiązków wiceprezydenta tego ciała. Jasno też wyraził się na temat  stosunku do ZSRS: „Zawsze uważałem, że z Rosją należy mieć dobre  stosunki, lecz nie trzeba obowiązkowo się całować”.

Ostatnia droga

8 lipca Witos został prezesem Tymczasowego Naczelnego Komitetu Wykonawczego SL, wyłonionego na warszawskiej naradzie 27 członków  przedwojennego NKW i RN SL oraz konspiracyjnego Centralnego Kierownictwa  Ruchu Ludowego. Pogarszający się stan zdrowia uniemożliwił mu jednak  podjęcie czynnej pracy.

Wincenty Witos zmarł 31 października 1945 r. Uroczystości pogrzebowe  trwały od 3 do 6 listopada 1945 r., rozpoczynając się mszą św. w  kościele Mariackim w Krakowie z udziałem władz, także Bolesława Bieruta.  Następnie kondukt wyruszył w 88-kilometrową trasę przez Bieżanów,  Wieliczkę, Bochnię i Wojnicz. Wincenty Witos spoczął w Wierzchosławicach, żegnany przez ok. 100 tysięcy osób, 600 pocztów sztandarowych. Na jego grobie złożono 360 wieńców, wygłoszono 17  przemówień. Kongres PSL, obradujący w Warszawie między 19 a 21 stycznia  1946 r., przyjął uchwałę o przeniesieniu prochów Witosa na Wawel.  Przywódca polskich chłopów pozostał jednak w rodzinnej ziemi, gdzie do  dnia dzisiejszego co roku odbywają się Zaduszki Witosowe. Jego dom i  gospodarstwo stanowią obecnie muzeum.

Uchwałą z dnia 28 lipca 2023 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd wybitnemu mężowi stanu, państwowcowi, działaczowi samorządowemu i przywódcy ruchu ludowego, ustanawiając rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

W 2024 r. nakładem wydawnictwa IPN ukaże się pięciotomowa edycja wspomnień Wincentego Witosa. Na tę publikację składają się zapiski, w tym te spisywane na przymusowej emigracji w Czechosłowacji, publicystyka oraz przemówienia. Mimo dużej dozy subiektywizmu dzieła Witosa stanowią cenne źródło historyczne dzięki zawartej w nich faktografii. Edycja będzie dostępna w IPN-owskich księgarniach online i stacjonarnie.

Źródło: Komunikat prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, wikipedia

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin