REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

19 i 20 stycznia uroczystości pogrzebowe księcia ordynata Andrzeja Lubomirskiego w Przeworsku

 Andrzej Lubomirski – początek XX w. (Fot. domena publiczna/Muzeum Zamek w Łańcucie/wmuzeach.pl)

Po 70 latach od śmierci, Książę Andrzej Lubomirski powróci do ukochanego Przeworska. Sprowadzone z Brazylii szczątki ostatniego ordynata zostaną złożone w Krypcie Rodowej, w kościele farnym. Wcześniej każdy będzie mógł oddać hołd człowiekowi, który tak wiele zrobił dla tych stron.

Andrzej Lubomirski zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy.

– Książę był człowiekiem, którego w szeregach chciała mieć każda instytucja – czy to stowarzyszenie, fundacja czy drobna instytucja, bo wiadomo było, że to jest gwarancją wsparcia. Tam gdzie był, wszyscy mogli być spokojni, że będzie faktycznym orędownikiem podjętych spraw. To jemu zawdzięczamy zbudowaną w 1895 r. cukrownię, a także oddaną w 1904 r. kolej wąskotorową z Przeworska do Dynowa, która dziś jako wspaniała atrakcja turystyczna rozsławia nasz region – podkreśla Małgorzata Wołoszyn, historyk i kustosz przeworskiego muzeum mieszczącego się w pałacu Lubomirskich.

– Był dobrodziejem ochotniczej straży pożarnej w Przeworsku, finansował szkoły, ufundował elektryczność w kościele farnym, budował drogi. Dzięki niemu podniósł się też poziom rolnictwa, bo przez budowę cukrowni okoliczna ludność zaczęła uprawiać buraki – do tej pory tu nie uprawiane. Na terenie jego ordynacji powstawały sery, trunki, hodowano owce, trzodę chlewną, kaczki, gęsi. Funkcjonowały mleczarnie, była stadnina koni w Nowosielcach..

Fot. Powiat Przeworski

Do tego był człowiekiem o wielkim sercu. Pomiędzy licznymi obowiązkami poświęcał masę czasu swoim bliskim: był dobrym mężem, czułym ojcem, troskliwym dziadkiem. Znajdował też czas na przyjemności i hobby. Kochał polowania, samochody, interesowały go wszelkie nowinki. Uczył się przez całe życie…

Trumna w pałacu

Pałac w Przeworsku (Fot. Aneta Jamroży)

Uroczystości pogrzebowe ostatniego ordynata rozpoczną się w piątek, 19 stycznia. W Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku w godz. 10 – 15 zostanie wystawiona trumna z doczesnymi szczątkami księcia.

Nekrolog księcia Andrzeja Lubomirskiego. (Fot. Powiat Przeworski)

W sobotę o godz. 11 przy trumnie zostaną odprawione egzekwie za zmarłego. Pół godziny później kondukt żałobny wyruszy z Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich do Bazyliki Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Tam o godz. 12 odbędzie się msza św. pod przewodnictwem JE abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego.

Dodatkowo, na parterze – w pałacowym holu będzie księga kondolencyjna.

O godz. 13.30 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe w Kaplicy Bożego Grobu. Trumna spocznie w Krypcie Rodowej Lubomirskich. Ponadto zostaną odsłonięte tablice epitafijne Henryka Lubomirskiego i Andrzeja Lubomirskiego.

Na zrzutka.pl trwa zbiórka na pomnik – ławeczkę z podobizną księcia Lubomirskiego. Stanie ona przy przeworskim pałacu, pod lipą, gdzie książę uwielbiał przesiadywać, czytając gazety…

Fot. Powiat Przeworski

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin