Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Atrakcje Podkarpacia. Z wizytą u Lubomirskich w Przeworsku

Pałac Lubomirskich w Przeworsku.
Pałac Lubomirskich w Przeworsku. (Fot. Aneta Jamroży)

Pałac Lubomirskich w Przeworsku, w którym dziś funkcjonuje muzeum, jest dosłownie otwarty na turystów – mieści się bowiem tuż przy drodze głównej. Można nie tylko zwiedzić jego podwoje, ale i zajrzeć do drugiego co do wielkości w Polsce, Muzeum Pożarnictwa czy przespacerować się po rozległym parku. 

Sama rezydencja powstała dzięki księżnej Izabeli Lubomirskiej, właścicielce Łańcuta. Arystokratka przeznaczyła go dla swojego przybranego syna, Henryka.

Wcześniej odkupiła od swoich córek prawa do miasta i okolicznych wiosek, które wraz z pałacem złożyły się na hojny prezent dla chłopca. Księżna, jako jedna z najbogatszych kobiet w Europie, mogła pozwolić sobie na taki gest bez mrugnięcia okiem. W sumie mieszkały tu trzy pokolenia Lubomirskich. Oprócz Henryka, jego syn Jerzy oraz wnuk Andrzej.

Jak mieszkali Lubomirscy

Z pałacem związanych jest wiele słynnych nazwisk. Wystarczy wspomnieć, że tutejsze ogrzewanie zaprojektował… późniejszy generał wojsk polskich – Józef Bem, a wśród gości znaleźli się m.in. francuski pisarz Honore de Balzac czy poeta Zygmunt Krasiński.

Było zresztą w czym gościć, bo pokoje dwukondygnacyjnego pałacu w Przeworsku opływały luksusem. I choć wiele dóbr wywieziono, zwiedzający wciąż mają na czym zawiesić oko…

Wnętrzom dawnej rezydencji poświęcone jest pierwsze piętro. Tam możemy sprawdzić, jak mieszkali Lubomirscy i czym się otaczali. Znajdują się tu pokoje reprezentacyjne, jak „Salon różowy”, sala balowa, ale i prywatne – jak choćby buduar księżnej z „gotowalnią”, jej sypialnia z łazienką czy gabinet księcia. Panie domu mogą zajrzeć też do dawnej kuchni podręcznej czyli kredensu.

Także parter pałacu jest odpowiednio zagospodarowany. Znajduje się tam m.in. ekspozycja historyczno-etnograficzna poświęcona historii Przeworska, ale też regionu oraz pokój mieszczański i izba wiejska, odwzorowujące warunki życia w XIX wieku.

Muzeum w przeworskim Pałacu Lubomirskich
A tak wygląda Pałac Lubomirskich w środku. (Fot. Aneta Jamroży)

Pałac Lubomirskich to jednak nie tylko muzeum. Kwitnie tu również życie kulturalne –organizowane są wystawy, koncerty (np. 29 lipca o godz. 19 wystąpi tu m.in. Włodek Pawlik, trwa cykl Przeworskich Koncertów Kameralnych).

A już od połowy sierpnia turyści będą mogli tu obejrzeć na własne oczy, odzyskany niedawno przez Polskę obraz „Madonna z Dzieciątkiem”.

Jak widać, wielka sztuka może gościć nawet w małym Przeworsku…

Pałac Lubomirskich w Przeworsku. Informacje praktyczne

DOJAZD Z Rzeszowa do Przeworska przez A4 jest 47 km, dojazd samochodem zajmuje ok. 40 min. Przez DK 94 dojedziemy w ok. 50 min (trasa 38 km). Przejazd pociągiem trwa 25-40 min. (zależy od rodzaju pociągu).

GODZINY OTWARCIA (od maja do września): pon.: godz.11–15; wt.-pt.: godz.10–18; sob.: godz.10–14; ndz.: godz. 10–14

BILETY do pałacu: 12 zł, 8 zł (ulg.); do Muzeum Pożarnictwa: 10 i 6 zł (ulg.). Zwiedzanie łączne: 18 i 13 zł (ulg.). Poniedziałek – wstęp wolny.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin